Praca z kolekcji J.D. Rockefellera na warszawskiej aukcji

Obraz z kolekcji Johna D. Rockefellera znajdzie się na aukcji Sztuka Współczesna w DESA Unicum już 30 listopada. Zamykające rok licytacje Sztuki Współczesnej to zawsze jedne z najważniejszych wydarzeń polskiego rynku sztuki. W tym roku na kolekcjonerów czekają aż trzy odsłony aukcji: 30 listopada – Materia – Faktura – Gest, 5 grudnia – Op-art i Abstrakcja Geometryczna i 7 grudnia – Klasycy awangardy po 1945 roku. Łączna wartość dzieł, które można już zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej wynosi od 17 do 24 mln zł.

Pierwsza amerykańska wystawa polskiej sztuki odbyła się w Galerii Chalette w 1961 roku. To na niej znalazła się praca Bronisława Kierzkowskiego „Kompozycja fakturowa nr 91”. Rok później ta sama praca pojawiła się na wystawie  „The Art of Assamblge” w najbardziej prestiżowym muzeum sztuki współczesnej w Stanach Zjednoczonych – MoMA w Nowym Jorku. Praca zawisła obok dzieł Pabla Picassa, Jeana Arpa, Salvadora Dalego, Marcela Duchampa i Man Ray’a. To po tej wystawie w 1962 roku pracę do swojej kolekcji kupił John D. Rockefeller III. 30 listopada pójdzie pod młotek na warszawskiej aukcji Sztuka Współczesna: Materia – Faktura – Gest w DESA Unicum, jej cena wywoławcza to 70 tys. zł. Na tej samej aukcji znajdzie się praca „Precle” Tadeusza Brzozowskiego (cena wywoławcza: 500 tys. zł). Praca prezentowana była na słynnej wystawie „15 Polish Painters” w MoMA. To wydarzenie bez precedensu w historii polskiej sztuki współczesnej. Większości wystawianych na nim artystów otworzyło drzwi do amerykańskich galerii sztuki i międzynarodowej sławy. Poza wspomnianymi pracami na aukcji znajdą się także dzieła Erny Rosenstein („Śmierć łabędzia”, cena wywoławcza: 90 tys. zł), Jana Lebensteina („Figura Numer 92”, cena wywoławcza: 90 tys. zł), Tadeusza Kantora („Informel”, cena wywoławcza: 90 tys. zł) i Jerzego Tchórzewskiego („Obraz 59/24”, cena wywoławcza: 220 tys. zł).

Kolejna odsłona aukcji Sztuka Współczesna już 5 grudnia. Znajdą się na niej prace czołowych abstrakcjonistów i przedstawicieli nurtu op-art, które od lat cieszą się ogromną popularnością na światowym rynku sztuki. Wylicytować będzie można m.in. dzieło Edwarda Krasińskiego – „Intervention 30” (cena wywoławcza: 75 tys. zł). Prace tego artysty praktycznie nie pojawiają się na aukcjach. Obraz, który pójdzie pod młotek należy do kanonicznych „Interwencji”. Przez dzieło przebiega kultowa niebieska linia. W katalogu znalazło się także niezwykle cenne dzieło Henryka Stażewskiego – „Kompozycja abstrakcyjna VII” (cena wywoławcza: 360 tys. zł). Ten wyjątkowy relief prezentowany był m.in. na wspomnianej już pierwszej wystawie polskiej sztuki w Stanach Zjednoczonych w Galerii Chalette. Oprócz wymienionych wyżej prac na grudniowej aukcji Sztuka Współczesna: Op-art i Abstrakcja Geometryczna znajdą się także dzieła m.in. Wojciecha Fangora („#39”, cena wywoławcza: 400 tys. zł) i Victora Vasarely’ego („Onnca”, cena wywoławcza: 700 tys. zł). Warto zwrócić także uwagę na prace Ryszarda Winiarskiego, którego dzieła w ciągu ostatnich kilku lat znacznie zyskały na wartości. W listopadzie tego roku „Gra” Winiarskiego została sprzedana za ponad milion złotych. Na aukcji znajdzie się m.in. seria 12 prac „Order Vertical Game 4 x 4”, cena wywoławcza to 340 tys. zł.

Cykl grudniowych aukcji Sztuka Współczesna zamkną Klasycy awangardy po 1945 roku. Na aukcji znajdą się dzieła wyznaczające kroki milowe polskiej sztuki drugiej połowy XX-ego wieku. Pod młotek pójdzie m.in. jedna z najważniejszych prac w dorobku Tadeusza Kantora – „Egzekucja wg Goi” (cena wywoławcza: 500 tys zł). Praca była wielokrotnie reprodukowana i wystawiana m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowym w Krakowie czy Whitechapel Gallery w Londynie. Obok Kantora w katalogu znajdziemy m.in. dzieło Teresy Pągowskiej – „Bez tytułu” (cena wywoławcza: 75 tys. zł). Prace Pągowskiej w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów. Gotowi są zapłacić za jej twórczość dużo więcej niż jeszcze kilka lat temu. Warto zwrócić uwagę także na prace Zbigniewa Makowskiego „Remotio” (cena wywoławcza: 80 tys. zł). Praca wystawiana było m.in. w najważniejszych galeriach w Lozannie i Paryżu.

 

Wszystkie aukcje i wystawy przedaukcyjne Sztuka Współczesna odbędą się w nowej siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

Sztuka Współczesna: – Materia – Faktura – Gest, 30 listopada, godz. 19

Wystawa obiektów: 21-30 listopada, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota)

Sztuka Współczesna: Op-art i Abstrakcja Geometryczna, 5 grudnia, godz. 19

Wystawa obiektów: 21 listopada – 5 grudnia, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota)

Sztuka Współczesna: Klasycy awangardy po 1945 roku, 7 grudnia, godz. 19

Wystawa obiektów: 21 listopada – 7 grudnia, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota)

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *