POWRÓT DO REIMS

Nowy Teatr uruchamia platformę VOD, http://vod.nowyteatr.org. 10 stycznia 2021 r. na platformie odbędzie się premiera spektaklu „Powrót do Reims” w reżyserii Katarzyny Kalwat.

Eribon, pochodzący z przedmieść Reims homoseksualny intelektualista uciekł z rodzinnego miasta, by móc ujawnić swoją orientację i dokonać społecznego awansu. Wyjazd do Paryża umożliwił Eribonowi eksplorację homoseksualnej tożsamości, konserwując jednak, mimo wyznawanych lewicowych wartości, wstyd związany z robotniczym pochodzeniem jego rodziny. Dopiero śmierć ojca wywołała w nim potrzebę powrotu w rodzinne strony i zrewidowania swojej tożsamości klasowej. To doświadczenie zainspirowało go do napisania Powrotu do Reims. Książka z miejsca stała się bestsellerem. Polski przekład z 2019 roku momentalnie uzyskał status publikacji kultowej, opisującej doświadczenie analogiczne do doświadczenia pokolenia ustrojowej transformacji: osób, które w pierwszym pokoleniu dokonały rzeczywistego lub pozornego awansu społecznego dzięki migracji do dużych miast i ukończeniu studiów wyższych. Pokolenia, dla którego pochodzenie staje się wstydliwą, wypieraną tajemnicą.

fot. Maurycy Stankiewicz

Spektakl inspirowany historią Didiera Eribona, sławnego francuskiego socjologa, i jego książką o tym samym tytule. Przedstawienie przyjmuje formę spotkania z Didierem Eribonem, stara się przyjrzeć opisanym w książce mechanizmom i postawić pytanie o ich aktualność tu i teraz.

Autor: Didier Eribon
Reżyseria, scenografia, kostiumy: Katarzyna Kalwat
Dramaturgia, tekst: Beniamin Bukowski
Muzyka: Wojciech Blecharz
Video: Antoni Grałek
Audio navigator: Piotr Pacześniak
Współpraca scenograficzna i kostiumograficzna: Anna Rogóż, Natálie Rajnišová
Asystenci: Natálie Rajnišová, Anna Rogóż, Piotr Pacześniak
Produkcja: Filip Pawlak
Inspicjent: Łukasz Jóźków
Materiały filmowe
Operator: Antoni Grałek
Mistrz oświetlenia: Maskymilian Plater
Scenografka i kostiumogarfka planowa: Maja Zalewska, Nina Rakowska
Koordynacja: Monika Gąsior

Występują: Jacek Poniedziałek, Jaśmina Polak, Yacine Zmit

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *