Powitanie lata w Łazienkach Królewskich

Powitanie lata w Łazienkach Królewskich: wieczorne spacery w świetle lampionów, dłuższe zwiedzanie i darmowy tydzień z arcydziełem malarstwa holenderskiego.

Fot. Paweł Czarnecki2

Pierwszy wakacyjny weekend w Łazienkach Królewskich kusi atrakcjami. Już w najbliższy piątek o godz. 21.30 w Alei Chińskiejrozbłyśnie kilkaset chińskich lampionów. Przez całe lato będzie je można podziwiać co wieczór – aż do zamknięcia ogrodów, czyli do godz. 23.00. Wyjątkową propozycję dla nocnych marków mają edukatorzy z muzeum, którzy zapraszają na spacer śladem łazienkowskich chinoiserie i zwiedzanie Ogrodu Chińskiego – 25 czerwca, a potem w każdy piątek i sobotę lipca. Pierwszy weekend lata to także jedna z ostatnich okazji, żeby zobaczyć arcydzieło malarstwa holenderskiego: obraz Abrahama Mignona Kwiaty w szklanym wazonie.

Piątkowa iluminacja zainauguruje tegoroczny Festiwal Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich. Kolejna odsłona Festiwalu już 31 lipca – z bogatym programem wydarzeń artystycznych i kulturalnych, które wypełnią cały sierpień.Kolorowe, czerwono-złote lampiony przyjechały do Łazienek prosto z Chin, a dokładnie z miasta Chengdu, które niedawno połączyła z Polską nowa linia kolejowa.

Lampiony to tradycyjna chińska dekoracja. Zdobią, ale nie tylko. Kolor czerwony maw chińskiej kulturze znaczenie szczególne: symbolizuje pomyślność i szczęście. Na lampionach umieszcza się więc odwrócony do góry nogami znak 福“fu” (szczęście, dobrobyt), a chińska wymowa wyrażenia „odwrócone szczęście” brzmi podobnie do „szczęście przybywa”. Trudno o lepszą dekorację w Łazienkach Królewskich, które cieszą się zasłużoną opinią najszczęśliwszego miejsca w Warszawie.

Początek wakacji w Łazienkach Królewskich upłynie pod znakiem wieczornego zwiedzania i spacerów. Już w czwartek za darmo będzie można wejść do wielu zabytkowych obiektów, które otwarte są aż do godziny 20.00.Specjalne atrakcje czekają na gości w weekendy. W najbliższą sobotę o godz. 21.00, a  potem w każdy piątek i sobotę lipca, edukatorzy z Łazienek Królewskich będą oprowadzaćpo Ogrodzie Chińskim. Od następnego weekendu wkażdy piątek zwiedzanie zabytkowych wnętrz będzie można kontynuować również po godz. 20.00, muzeum proponuje bowiem spacer w poszukiwaniuchinoiserie,czyli chińskich motywów w sztuce i architekturze. Na trasie zwiedzania m.in. Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, w którym w latach 1958-1970 toczyły się rozmowy amerykańsko-chińskie, Biały Domek i rozświetlona lampionami Aleja Chińska.Zbiórka pod Pałacem Myślewickim. Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl

Najbliższy weekend to także okazja, żeby zobaczyć w Pałacu na Wyspie słynny obraz AbrahamaMignonaKwiaty w szklanym wazoniez Królewskiego Gabinetu Obrazów Mauritshuis w Hadze. Do końca miesiąca wstęp naWystawę jednego obrazu w Pałacu na Wyspiejest wolny. 30 czerwcarozpocznie się zmiana ekspozycji ibędzie można podglądać instalację nowego obrazu. Kwiaty w szklanym wazonie wracają do Hagi, od 1 lipca obraz Mignona zastąpi inne arcydzieło z muzeum Mauritshuis:Wnętrze galerii obrazów Gonzalesa Coquesa.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *