Powiem Mamie

POKAZY PREMIEROWE: 
24, 25, 26 PAŹDZIERNIKA 2020 
w Teatrze Baza (ul. Podchorążych 39) w Warszawie

„Powiem mamie” – młodzi artyści konfrontują się na scenie z tematem przemocy, która  gwałtownie łączy dzieciństwo z dorosłością.

Debiutujący reżyser Bartłomiej Gola wraz z grupą aktorów i twórców związanych z warszawskim Laboratorium Meisnera w osobnym, intymnym odczytaniu słynnej sztuki „Poobiednie igraszki” Romy Mahieu. 

Oczyszczając tekst z kulturowych odniesień do rzeczywistości dyktatury wojskowej w Argentynie, twórcy skupiają się na analizie brutalnych mechanizmów dominacji, wykluczenia, werbalnej i fizycznej opresji, która definiuje związki między postaciami dramatu, portretowanymi jako oddające się niewinnej zabawie dzieci.

fot. Ada Komakowska

Tematami spektaklu stają się relacje między dziećmi i dorosłymi, zawarte w dwuznaczności gry (podwórkowej zabawy i gry aktorskiej) oraz obraz zbiorowości, kształtowanej przez nieujawnioną i akceptowaną na poziomie społecznym agresję.

W spektaklu „Powiem mamie” polityczna metafora Mahieu spotyka się z wpisanymi w pokoleniowe doświadczenie twórców rysami, szczelinami i bliznami. Młodzi artyści oddają głos ofiarom i oprawcom, dotykając mechanizmów przemocy i patologii. Sceniczna gra z tekstem, której reguły wyznaczają założenia techniki aktorskiej Sanforda Meisnera szuka wyrazu w głębokim doświadczeniu opresji i jej skutków, z poszanowaniem prywatnych granic i zasad etycznego wymiaru pracy twórców.

Efektem jest przejmująca wypowiedź dotykająca relacji międzyludzkich odkształcających się przez przemoc, poniżenie i strach.

Spektakl Fundacji Act 4 Art im. Meisnera przygotowany przez zespół teatralny zrzeszony wokół Laboratorium Meisnera. Opiekunem artystycznym projektu jest Paweł Passini. Projekt jest finansowany ze środków Biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

Twórcy
Reżyseria: Bartłomiej Gola
Opieka artystyczna: Paweł Passini
Adaptacja tekstu: Jagoda Pyrz
Scenografia i kostiumy: Monika Bartoszewicz
Choreografia: Rafał Wiewióra
Muzyka: Jacek Sienkiewicz 

Obsada:
Daria Głowacka
Sylwia Kaczmarek
Judy Turan
Katarzyna Kołodziejczak
Łukasz Oleś

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *