POLIN Music Festival: Roots’n’Fruits

POLIN Music Festival: Roots’n’Fruits
16-18 lutego 2018, Audytorium Muzeum POLIN

Czym jest muzyka żydowska? Co znaczy żydowska tożsamość dla współczesnych kompozytorów i wykonawców? Gdzie splatają się korzenie współczesnej muzyki izraelskiej i polskiej? Jakie owoce może przynieść spotkanie kompozytorów i wykonawców z Izraela, Polski i innych krajów żydowskiej diaspory? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas POLIN Music Festiwalu. Inauguracyjna edycja tego przedsięwzięcia odbędzie się więc pod hasłem Roots’n’Fruits. Festiwal odbędzie się w dniach 16-18 lutego 2018 r. a na scenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wystąpią światowe gwiazdy: Martha Argerich, David Krakauer, Michael Guttman, Jing Zhao, Sinfonia Varsovia i in.. Kuratorami festiwalu są Michael Guttman i Kajetan Prochyra.

Dzień pierwszy: Roots’n’Fruits – koncert symfoniczny
POLIN Music Festival otworzy koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Bar Avni. Izraelska dyrygentka jest laureatką 2 nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Współpracuje m.in. z Neue Philhamonie w Hamburgu, Bergische Symphoniker oraz Israeli Philharmonic Orchestra. Sinfonii Varsovii towarzyszyć będą soliści: Michael Guttman (skrzypce), Jing Zhao (wiolonczela) i David Krakauer (klarnet). Wieczór rozpocznie uwertura „Oberon” Carla Marii von Weberna. W programie wieczoru znalazł się także koncert skrzypcowy Noama Sheriffa, „Má vlast” Bedřicha Smetany, „Kol Nidrei” Maxa Brucha, a na finał wykonanie „Koncertu na klarnet klezmerski” Wlada Marhuletsa.

Drugi dzień festiwalu to aż trzy koncerty muzyki kameralnej zatytułowane „Skrzypek schodzi z dachu”
O 18:00 na scenie pojawi się warszawski kolektyw Hashtag Ensemble, który specjalnie na zamówienie POLIN Music Festivalu, wykona program złożony z utworów młodych kompozytorów: Aviy Kopelman, Yaira Klartaga, Matthew Shlomowitza i Judda Greensteina. Utwór tego ostatniego kompozytora – „The Jewish Pope” – wspólnie z Hashtag Ensemble wykonają David Krakauer i Kathleen Tagg.
Po przerwie program zdominuje muzyka amerykańskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia – „New York Counterpoint” Steve’a Reicha, „Ebuhuel” i „Parzial” Johna Zorna oraz kompozycje samego Krakauera. Muzyka zabrzmi w wykonaniu nowego duetu, który klarnecista tworzy wspólnie z pochodzącą z RPA pianistką Kathleen Tagg.
O 21:00 na scenie Muzeum POLIN pojawi się Martha Argerich. Artystka jest ikoną muzyki klasycznej naszych czasów. Od triumfu w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w 1965 roku pianistka współpracuje z najważniejszymi orkiestrami i artystami w Europie, Azji i obu Amerykach. Z upodobaniem wykonuje też muzykę kameralną. Argerich była wielokrotnie wyróżniana najbardziej prestiżowymi laurami w tym przyznawanym przez rząd francuski Officier de l’Ordre des Arts et Lettres, Commandeur de l’Ordre des Arts et des Lettres czy Medalem Wschodzącego Słońca, przyznawanym przez Cesarza Japonii. W grudniu 2016 roku z rąk prezydenta Baracka Obamy Argerich odebrała medal Kennedy Center Honors. W Muzeum POLIN na scenie towarzyszyć jej będą przyjaciele – Michael Guttman (skrzypce), Jing Zhao (wiolonczela), Akane Sakai (fortepian) a także córka artystki Anne Catherine Dutoit, która wygłosi słowo wstępne. W programie kompozycje Ernesta Blocha, Fryderyka Chopina, Szymona Laksa, Witolda Lutosławskiego, Dymitra Szostakowicza i Karola Szymanowskiego.

Trzeci dzień POLIN Music Festiwalu odbędzie się pod hasłem „Żydowskie tango”
Będzie to spotkanie z tangiem w różnych, czasem nieoczywistych, jego odsłonach. Obok muzyki klasycznej,
to właśnie tango jest pasją inicjatora POLIN Music Festivalu – Michaela Guttmana. Skrzypek zaprosił
do Warszawy swoich przyjaciół z Brukseli: Aleksandra Gurninga (fortepian), Lysandre Donoso (bandoneon) i Ariela Ebersteina (kontrabas).
Alexander Gurning jest dzieckiem emigrantów z Polski i Indonezji. Po ukończeniu Królewskiego Konserwatorium w Brukseli kontynuował naukę u mistrzów pianistyki w konserwatorium w Moskwie. Koncertuje na całym świecie – w tym na festiwalach w Tanglewood, Verbier Festival czy Porgetto Martha Argerich w Lugano. Obok repertuaru klasycznego Gurning zafascynowany jest tangiem. Jest założycielem cenionego zespołu Soledad. Na scenie Muzeum POLIN wspólnie z Michaelem Guttmanem poprowadzą podróż z Polski przez Europę aż na milongi w Buenos Aires.
Inicjatorem festiwalu Roots’n’Fruits jest Michael Guttman – wybitny skrzypek i popularyzator muzyki izraelskiej na świecie.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *