POLIN Music Festival

Trzy wieczory, pięć koncertów, światowe gwiazdy i premiery projektów specjalnych – tak zapowiada się program trzeciej edycji POLIN Music Festivalu, który odbędzie się w Muzeum POLIN między 28 lutego a 1 marca. Na festiwalowej scenie wystąpią m.in. Michael Guttman, Lara St. John, Jing Zhao, Ohad Ben-Ari, JP Jofre, Matt Herskowitz, Pierre Genisson, trio Bastarda oraz orkiestry: Sinfonia Varsovia i NFM Leopoldinum.

Trzecią edycję POLIN Music Festivalu otworzy koncert poświęcony Dziewczęcej Orkiestrze z Birkenau, którą w latach 1942-1943 prowadziła Alma Rosé. Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Marta Kluczyńska. Libretto, oparte o wspomnienia byłych członkiń obozowej orkiestry, przygotowała pisarka i reporterka Patrycja Dołowy. Będzie to opowieść o sile muzyki, która ratuje życie.

fot. Materiały organizatora

Drugi dzień przyniesie trzy koncerty kameralne. Najpierw w świat muzyki żydowskich kompozytorów uczestników festiwalu zabierze jego inicjator i współkurator – wybitny skrzypek Michael Guttman. Towarzyszyć mu będą muzyczni przyjaciele: wiolonczelistka Jing Zhao, pianista Ohad Ben-Ari, oraz – po raz pierwszy w Muzeum POLIN – francuski klarnecista Pierre Genisson.

Następnie na scenie pojawią się skrzypaczka Lara St. John i pianista Matt Herskowitz. Lara St. John, która na scenie Muzeum POLIN we wrześniu 2019 roku z orkiestrą Sinfonia Varsovia brawurowo wykonała utwór Avnera Dormana, powróci do Warszawy z własnym projektem zatytułowanym „Shiksa”. W programie koncertu znajdą się autorskie interpretacje melodii z Izraela, Palestyny, Macedonii, Armenii, a także muzyka Cesara Francka i George’a Gershwina. Artystka, która przez jednego z najbardziej wpływowych dziennikarzy muzycznych na świecie Alexa Rossa (The New Yorker) została uznana artystką roku 2019, podczas koncertu
w Muzeum POLIN zagra także na wyjątkowym instrumencie – skrzypcach, które kupiła w jednym
z warszawskich antykwariatów podczas poprzedniej wizyty w Warszawie.

Na finał drugiego dnia POLIN Music Festivalu w świat mistycznych pieśni chasydzkich z XVIII i XIX wieku zabierze słuchaczy trio Bastarda: Paweł Szamburski (klarnet), Michał Górczyński (klarnet basowy) i Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela). W Muzeum POLIN będziemy mogli i usłyszeć premierowo materiał z ich nowego albumu „Nigunim”. Na płycie muzycy czerpią głównie ze spuścizny chasydzkiej dynastii Modrzyc
i muzykologicznych zbiorów Moshe Bieregowskiego, odkrywając piękno dawnych, żydowskich melodii, opracowując je w specyficzny dla siebie sposób i filtrując przez unikatowy, ukształtowany już język zespołu.

Tangowy finał to już tradycja POLIN Music Festivalu. Tym razem na scenie Muzeum POLIN żydowskie tanga rozpisane będą na orkiestrę. W programie wieczoru znalazła się m.in. polska premiera koncertu podwójnego na bandoneon i skrzypce Juana Pablo Jofre. W partiach solowych wystąpią Michael Guttman oraz sam kompozytor. Towarzyszyć będzie im NFM Orkiestra Leopoldinum. Obok utworu Jofre usłyszymy także kompozycje m.in. Lalo Schifrina i Christiana Danowicza.

 

POLIN Music Festival
28 lutego – 1 marca 2020 r., Warszawa, Muzeum POLIN

28.02. (PIĄTEK) – KONCERT OTWARCIA:
19:00 Dziewczęca Orkiestra z Birkenau
Orkiestra Sinfonia Varsovia, Marta Kluczyńska – dyrygentka; Patrycja Dołowy – libretto.
W programie m.in. utwory J. S. Bacha, R. Schumana, P. Sarasate i M. Ravela.
Bilety w cenie 80 i 60 zł dostępne na bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum.

29.02. (SOBOTA) – POLIN Music Festival KAMERALNIE:
17:00 Guttman i przyjaciele: koncert muzyki kameralnej
Michael Guttman – skrzypce / Jing Zhao – wiolonczela / Ohad Ben-Ari – fortepian / Pierre Genisson – klarnet
Bilety w cenie 30 i 20 zł dostępne na bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum.
19:00 Shiksa
Lara St. John – skrzypce / Matt Herskowitz – fortepian
21:00 Bastarda – premiera płyty „Nigunim”
Paweł Szamburski – klarnet / Michał Górczyński – klarnet basowy / Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela
Bilety w cenie 60 i 40 zł dostępne na bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum. Bilety obowiązują na oba koncerty: o 19:00 i 21:00.

01.03. (NIEDZIELA) – ŻYDOWSKIE TANGO NA ORKIESTRĘ:
18:00 Żydowskie tango na orkiestrę
(Michael Guttman – skrzypce / JP Jofre – bandoneon / NFM Orkiestra Leopoldinum)
Bilety w cenie 80 i 60 zł dostępne na bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum.
Karnety trzydniowe w cenie 180 zł dostępne na bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *