PO CO KOMU STARZY LUDZIE?

Powszechnie uważa się, że starość nie jest ładna, nie jest przyjemna,ani interesująca. Starość nie jest silna ani energiczna. Starość nie jest atrakcyjna. Po co komu starość? Świat ludzi starych im bliżej kresu staje się coraz mniejszy. Kiedy już nie można wyjść z domu, zostaje spacer od łóżka do okna, potem od łóżka do fotela i w końcu zostaje tylko łóżko. Zawęża się nie tylko przestrzeń, ale i krąg znajomych. Jest jeszcze mniej sympatycznie, kiedy ze starością „zaprzyjaźni się” śmiertelna choroba. Oprócz cierpienia psychicznego dochodzi cierpienie fizyczne. Wtedy wiedzą o nim tylko cierpiący i ich  najbliższe rodziny. Po co mówić o tym innym, nie zechcą słuchać, bo świat kocha młodość, radość, energię, działanie.

Zespół Hospicjum Domowego pw. Proroka Eliasza działającego w ramach Fundacji Podlaskie Hospicjum Onkologiczne wie, że w chorobie i starości jest miejsce na życie i jest czas na dobre życie. Niesiemy pomoc chorym i wsparcie ich rodzinom na wiejskich obszarach Podlasia, gdzie daleko do stacjonarnych ośrodków hospicyjnych. Świadomie działamy jako hospicjum domowe, ponieważ wiemy jak ważne jest przeżycie ostatniego etapu życia w otoczeniu ludzi i sprzętów, które się dobrze zna, które oznaczają bliskość i bezpieczeństwo.

Nasz zespół medyczny to wykwalifikowani lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i psycholog. Opiekujemy się chorymi w promieniu 30 km od naszej siedziby dojeżdżając do wsi i osad w pobliżu granicy z Białorusią. Obecnie obejmujemy opieką 26 pacjentów. Nasi lekarze dbają o to by wybrać jak najlepszy sposób opieki medycznej i zmniejszyć ból fizyczny, pielęgniarki troszczą się o to by dobrze opatrzeć odleżyny iprzynieść ulgę w innych dolegliwościach, poinstruować rodzinę i opiekunów oraz zapewnić, że nie są w opiece nad chorym sami. Nasi fizjoterapeuci pracują nad tym, by przez rehabilitację zapewnić jak najdłużej sprawność fizyczną i zmniejszyć następstwa unieruchomienia. Nasza pani psycholog podnosi na duchu zarówno naszych podopiecznych jak i ich najbliższych.  Jednym słowem dbamy o to, aby osoby przebywające pod opieką naszego hospicjum przeżyły swoje ostatnie miesiące w jak największym komforcie fizycznym i psychicznym. Służymy profesjonalną opieką medyczną, radą i inną pomocą przekonując także innych, że życie w chorobie i starości to ciągle życie i zasługuje na opiekę i troskę. Jako Fundacja prowadzimy też działania edukacyjne związane ze starością, cierpieniem i odchodzeniem.

Po co komu ludzie starzy i chorzy? Wierzymy, że starość i odchodzenie jest tak samo częścią życia jak dzieciństwo, młodość i wiek dojrzały, ale ponadto jest wielką nauczycielką pokory i miłosierdzia.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania, podaruj swój 1% „Dla Hospicjum – Dla Życia”, KRS 0000328837

Fundacja Podlaskie Hospicjum Onkologiczne

www.hospicjumpodlasie.pl

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *