Perły regionu: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Żeby ciekawie spędzić czas i poznać kulturę nas otaczającą wcale nie trzeba wyjeżdżać zbyt daleko od stolicy. Perełki lokalnego (i nie tylko) muzealnictwa znajdują się także tu, na Mazowszu. Gdy podczas wolnego czasu zimowego (czy to przerwy świątecznej, czy też ferii) zechcecie wyskoczyć za miasto i delektować się spokojem oraz niesamowitymi przeżyciami, warto na swojej mapie planów zaznaczyć Płock. Miasto położone niespełna sto kilometrów od Warszawy, oferuje wiele atrakcji. Nie sposób nie wspomnieć o lokalnym ZOO, czy też Zamku Książąt Mazowieckich. Jednakże miejscem, które trzeba odwiedzić koniecznie jest Muzeum Mazowieckie. Placówka powstała z połączenia zbiorów Towarzystwa Naukowego Płockiego i Szkoły Wojewódzkiej. Jest jednym z najstarszych istniejących tego typu miejsc w Polsce. Obecnie obiekt nie tylko rozwija się prężnie, ale oferuje bardzo ciekawą i zróżnicowaną ofertę kulturalno-edukacyjną. Poniżej opisujemy kilka atrakcji, które będziecie mogli spotkać na miejscu. Zapewniamy, że warto!     

Wystawa X WIEKÓW PŁOCKA (ul. Tumska 8)  

Otwarta pod koniec 2010 r., nowocześnie zaaranżowana wystawa „X Wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy” mieści się na 3 piętrach nowo wybudowanego budynku sąsiadującego z secesyjną kamienicą Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ulicy Tumskiej 8 i przedstawia 1000 lat bogatej historii miasta Płocka. Tradycja łączy się tu z nowoczesną technologią – gabloty z eksponatami sąsiadują z wszechobecnymi multimediami, których celem jest uatrakcyjnienie poznawania historii miasta przez odwiedzających wystawę gości i przekazanie im maksimum treści w przystępnej i nowoczesnej formie. Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji jest makieta miasta z ok. 1800 r. o powierzchni 40 m2. Towarzyszą jej światła i dźwięk. Jest to jedna z największych i najbardziej unikatowych makiet prezentowanych w polskich muzeach. Multum obiektów archeologicznych, historycznych i numizmatycznych czynią wystawę Muzeum Mazowieckiego bezprecedensowym zjawiskiem w regionie.

SECESJA W MUZEUM MAZOWIECKIM (ul. Tumska 8)          

Początki gromadzenia sztuki secesyjnej w Muzeum Mazowieckim w Płocku przypadają na lata 60. XX wieku. W 1967r. zorganizowana została pierwsza w Polsce duża wystawa prezentująca dorobek

artystów tego nurtu. Powiększany przez kolejne lata zbiór stanowi dzisiaj największą w kraju, reprezentacyjną kolekcję wyrobów rzemiosła artystycznego w stylu art nouveau oraz malarstwa, rzeźby i grafiki z okresu Młodej Polski. Miejscem jej prezentacji jest secesyjna kamienica z początku XX wieku przy ulicy Tumskiej 8. Ekspozycja złożona jest z dwóch części. Jedną stanowią aranżacje wnętrz mieszczańskich. Możemy więc odwiedzić mieszkania sprzed stu lat – salony, jadalnie, sypialnie, bibliotekę, gabinet, buduar oraz pokój dziecięcy, poznać ich wyposażenie pełne ozdobnych przedmiotów codziennego użytku i finezyjnych bibelotów, urządzone dobranymi stylowo meblami, a także obrazami odpowiadającymi ówczesnym tendencjom w sztuce. Na drugą część ekspozycji składają się tematyczne galerie poświęcone malarstwu i rzeźbie, wyrobom ze szła, ceramiki, metalu oraz biżuterii.

 

Art déco (ul. Tumska 8)       

Kolekcja art déco Muzeum Mazowieckiego w Płocku, która rozkwitła w ciągu ostatnich kilku lat  stała się wizytówką instytucji obok secesji i zbiorów regionalnych, doczekała się stałej prezentacji. Dwie sale kamienicy secesyjnej pomieściły fragment bogatego zbioru, liczącego dziś kilkaset muzealiów. Kolekcja art déco w oczywisty sposób uzupełnia i kontynuuje zbiory secesji. Powojenny styl na początku lat 20. XX wieku pojawił się jako reakcja na przesadnie dekoracyjną secesję, jednak był z nią silnie spleciony, czerpał ze wspólnych idei, źródeł inspiracji i rozwiązań. Silną podstawą kolekcji art déco są wysokiej klasy meble, dopełnione bogatymi zbiorami rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, tkaniny, biżuterii i stroju z jego akcesoriami. Muzeum skupia się przede wszystkim na obiektach polskiego pochodzenia, nie stroniąc od realizacji europejskich i amerykańskich, które stanowią tło i doskonałe porównanie dla rodzimych osiągnięć artystycznych w latach 20. i 30. XX wieku.

Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata (Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 11B)       

Celem wystawy jest pokazanie zróżnicowanej kultury ludowej Mazowsza poprzez siedem regionów etnograficznych, takich jak Stare Mazowsze, Kurpie Puszcza Zielona, Kurpie Puszcza Biała, Łowickie, Gąbińskie, Rawskie i Kołbielskie. Podział ten jest powszechnie obowiązujący i wymienione powyżej uznaje się zazwyczaj za główne. Ich charakterystyka w poszczególnych galeriach regionalnych odbywa się poprzez wybrane znaki etnograficznej odrębności, takie jak strój, tkanina, wycinanka, ceramika, plecionka, a także elementy wyróżniające w istotny sposób dany obszar, jak gąbińskie skrzynie czy kurpiowskie krzesła jankowskie. Tłem dla prezentowanych strojów są kolaże z nastrojowych fotografii archiwalnych.

Muzeum Żydów Mazowieckich (ul. Kwiatka 7)      

Muzeum Żydów Mazowieckich, będące oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku, jest umiejscowione w  jednej z dwóch synagog jakie funkcjonowały w Płocku. Muzeum zostało oficjalnie otwarte 14 marca 2013 r., od tego czasu odwiedziło je blisko 50 tys. osób.

Muzeum jest placówką o charakterze kulturalno-oświatowym. Przestrzeń wystawy stałej podzielona jest na trzy główne strefy tematyczne: przedsionek, pomieszczenie poświęcone Holokaustowi i salę główną. W przedsionku przedstawione są najważniejsze informacje i wydarzenia związane z dziejami osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich od samych jego początków aż po współczesne odrodzenie kultury żydowskiej w Polsce. W Sali głównej przedstawione są wybrane aspekty kultury Żydów w Polsce, takich jak muzyka, święta, kuchnia i zwyczaje oraz obiekty architektury żydowskiej na Mazowszu. Część poświęcona zagładzie zbudowana jest na bazie książki „Kartki z pożogi” Symchy Gutermana i archiwalnych fotografii międzywojennych mieszkańców Mazowsza. Dopełnieniem ekspozycji jest multimedialne widowisko wyświetlane w oknach sali głównej Małej Synagogi.

Oprócz wystaw muzeum proponuje bogaty program kulturalno–oświatowy na który składają się koncerty kameralne, wykłady, spektakle teatralne, wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne, projekcje filmów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że propozycję Muzeum Mazowieckiego w Płocku to prawdziwe perełki. Dopracowane przez lata, z dużą dozą uwagi i determinacji stanowią jedne z najważniejszych w naszym kraju ekspozycji. Znakomita jest dbałość o szczegóły i wartość prezentowanych eksponatów. Osoby mieszkające w Warszawie, często zamykają się na kulturę regionu, ograniczając się jedynie do odwiedzania miejscowych instytucji kultury. Warto jednak zmienić to przyzwyczajenie. Dlatego polecamy, w zimowe i mroźne dni, które jednocześnie są pełne uroku, wybrać się do Płocka. A tam, większość dnia można spędzić pochłoniętym w niezwykłych ekspozycjach Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

         

 Muzeum Mazowieckie w Płocku

www.muzeumplock.eu | Tumska 8, 09-402 Płock

tel. 24 364 70 70 | e-mail: sekretariat@muzeumplock.eu

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *