Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej w Teatrze Współczesnym

13 kwietnia o godz. 19:00 na Scenie Głównej Teatru Współczesnego odbędzie się premiera spektaklu „Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej” w reżyserii Wojciecha Adamczyka. 

fot. materiały organizatora

Tę komedię Szenderowicz oparł na motywach sztuki Maxa Frischa „Biedermann i podpalacze”  napisanej w 1957 roku, kiedy to   Europejczycy nie mogli się jeszcze otrząsnąć po koszmarze wojny, a pisarze większość swojej twórczości poświęcali analizie wydarzeń, stawiali pytania, jak w ogóle mogło do niej dojść. W alegorii, którą stworzył Frisch, pan Biedermann, przeciętny przedstawiciel mieszczaństwa, przyjął pod swój dach podpalaczy i udawał, że nie widzi z ich strony zagrożenia aż puścili go z dymem.

Pan Ein, bohater Szenderowicza, antykwariusz i restaurator, żyje współcześnie w jednym z miast gdzieś w Europie. Jest dobrym obywatelem, płaci regularnie podatki. Nie wtrąca się do polityki. Do czasu! Spokojny byt pana Eina i jego rodziny zakłócają włodarze miasta, którzy, ofiarowują mu –  rzekomo dla jego dobra – opiekę przed szerzącymi się pożarami. Eskalacja tej „opieki” zmusza pana Eina do działania. W przeciwieństwie do Biedermanna, pan Ein nie jest obojętny. Czy samotnie wygra ten pojedynek z bezwzględną władzą?

Wiktor Szenderowicz, uznany za „mistrza satyry politycznej” w Rosji, ostrym piórem kreśli obraz zmagań  szarego obywatela z wszechwładzą. I „śmieszno i straszno”, jak mówią Rosjanie.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *