Otwarcie Muzeum Warszawy i program wystaw 2021

Wracamy! Już 4 lutego Muzeum Warszawy otwiera się dla publiczności, a 4 marca swoje drzwi otworzą oddziały, m.in. Muzeum Woli i Muzeum Warszawskiej Pragi. Na wystawie w siedzibie głównej, którą przez pierwszy tydzień zwiedzisz za darmo, czekają kuratorzy i edukatorzy chętni do opowiadania warszawskich historii. Muzeum prezentuje także plan wystaw czasowych na 2021 rok. Aktualne tematy, wyzwania przyszłości i przywracanie historii – to najważniejsze elementy programu Muzeum Warszawy i jego oddziałów.

Siedziba główna Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta otworzy się dla zwiedzających już 4 lutego. Od czwartku do niedzieli w wydłużonych godzinach, między godz. 11.00 a 20.00 na zwiedzających czekają skarby gabinetów tematycznych. W pierwszym tygodniu otwarcia wstęp do muzeum będzie bezpłatny. Będzie można wziąć udział w oprowadzaniach przygotowanych przez kuratorów i edukatorów Muzeum, a na rodziny z dziećmi czekają kreatywne warsztaty i aktywności. Zwiedzanie odbywa się specjalnie przygotowaną trasą, która gwarantuje bezpieczeństwo, a szczegółowe zasady można poznać na stronie internetowej Muzeum.

Muzeum Warszawy ogłasza także program wystaw czasowych, które poruszają aktualne tematy, komentują wyzwania związane z rozwojem miasta i tworzą przestrzeń do debaty nad jego przyszłością. Zależy nam nie tylko na zachowaniu pamiątek i dziedzictwa Warszawy, ale także na pobudzeniu refleksji nad kierunkiem, w którym zmierzają procesy urbanizacyjne i społeczne. W tym roku istotne są dla nas zagadnienia związane z miejskim ekosystemem – przyjrzymy się więc zwierzętom żyjącym w Warszawie i terenom zielonym. Pracujemy także nad przywracaniem widzialności i historii kobiet, a w Muzeum Warszawskiej Pragi staramy się odkryć tożsamość tej wyjątkowej dzielnicy. Mam nadzieję, że prezentowane wystawy staną się przyczynkiem do otwartej i pogłębionej dyskusji – mówi dr Karolina Ziębińska-Lewandowska – Dyrektorka Muzeum Warszawy.

fot. Materiały organizatora

Wystawy czasowe:
Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji
Muzeum Warszawy 12.05—13.10.2021

Mimo że w mieście dzielimy przestrzeń z kilkoma tysiącami gatunków, na co dzień nie zauważamy nie-ludzkich współobywateli. Wystawa będzie okazją do podjęcia tematu stałej i licznej obecności zwierząt w Warszawie Na podstawie świadectw z różnych epok opowiemy o zmieniających się ludzko-zwierzęcych relacjach. Zwierzęta od wieków były tu hodowane dla prestiżu, rozrywki, traktowane jak surowiec, używane jako siła robocza. Dbamy o domowych towarzyszy, obawiamy się intruzów, podglądamy dzikie gatunki, które odnalazły w mieście dogodne warunki do życia i są naszymi naturalnymi sąsiadami. Wystawa i program towarzyszący zachęci do refleksji i szerszego spojrzenia na relacje w naszym mieście, które zamieszkujemy wspólnie ze zwierzętami.

Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz
Muzeum Woli 16.06.—28.11.2021

Warszawa, która była przed II wojną światową jednym z najgęściej zabudowanych miast na świecie, po wojnie przeobraziła się w zieloną stolicę. Za projektami wielu sadzonych w czasie odbudowy parków, skwerów i ogrodów stała Alina Scholtz, bohaterka wystawy, pionierka architektury krajobrazu w Polsce. Scholtz, kierowniczka Pracowni Zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy, twórczyni założeń parkowych i zieleni otaczającej nowe osiedla mieszkaniowe, jak osiedle Szwoleżerów czy Sady Żoliborskie, to przykład nowocześnie myślącej kobiety z wizją. Zaprezentujemy jej projekty, które wciąż inspirują do szukania rozwiązań dla przyrodniczych, urbanistycznych i klimatycznych wyzwań, jakie przed nami stoją.

Praga lat ’70. Fotografie Alberta Krystyniaka
Muzeum Warszawskiej Pragi, 14.07—24.10.21

Praga, PRL i czas powolnej przebudowy dzielnicy. Albert Krystyniak (1939), związany z fotograficzną grupą „Fakt”, prowadzi nas po bocznych ulicach i podwórkach. Na kilkudziesięciu czarno-białych fotografiach zobaczymy architekturę i jej detale, ale również wieloznaczny portret społeczności żyjącej „u siebie”. Cykl zamykają zdjęcia, ukazujące nowobudowane bloki, często kontrastowo zestawione z widokami wyburzanych lub wciąż zamieszkałych starych praskich budynków.

Niewidoczne. Historie warszawskich służących
Muzeum Warszawy, 17.11.21—20.03.22

Wystawa oddaje głos pracownicom domowym, które przez dekady funkcjonowały na zapleczu mieszczańskiej codzienności Warszawy. To opowieść o służących „do wszystkiego”, najchętniej zatrudnianych w średniozamożnych domach. Przedstawimy standardy ich pracy i zakres obowiązków, relacje między służbą a „państwem”, warunki mieszkania, życie prywatne. Projekt, na który składa się także obszerna publikacja, sięga do czasów współczesnych i stawia pytania dotyczące pracy domowej dzisiaj.

Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia
Muzeum Warszawskiej Pragi, 1.12.21—20.03.22

W wytwórni zabawek na Pradze od lat 20. XX wieku produkowano niezwykłe przedmioty. Projektowane przez Edwarda Manitusa wielofunkcyjne, kreatywne zabawki, pomoce szkolne i gadżety reklamowe dla firm wyróżniały się innowacyjnością i jakością wykonania. Do dziś zachwycają drewniane zwierzęta, będące jednocześnie opakowaniami czy pobudzające wyobraźnię układanki. Wystawa będzie pierwszą prezentacją największej w Polsce kolekcji dzieł i pamiątek po wytwórni Edwarda Manitiusa. Będzie można zobaczyć na niej także inspirowane jego projektami współczesne zabawki wykonane przez studentki i studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *