Odkryj Warszawę podczas letnich spacerów wokół Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w wakacje organizuje cykl spacerów tematycznych. Wspólnie poznamy miejsca, w których bawili się Tuwim i Leśmian oraz odkryjemy mroczne zaułki przestępczego półświatka. Zmierzymy się także z trudnymi kartami wspólnej historii – podążymy śladem wielkiej akcji deportacyjnej i żydowskich kryjówek, które pozwoliły jej uniknąć. 
Specjalne ścieżki spacerów śladami niezwykłych miejsc ułożyli współpracujący z Muzeum Historii Żydów Polskich wysokiej klasy przewodnicy i znawcy historii.
Punktem początkowym każdego spaceru jest nasza Wystawa Stała “1000 lat historii Żydów polskich”. Z niej wyruszamy odkrywać tajemnice dawnej Warszawy. Są one wciąż żywe, mimo dramatycznych i szybkich zmian jej przestrzeni.


16 lipca: Nocne życie Tuwima, czyli gdzie bawili się warszawscy artyści 90 lat temu
W życiu kulturalnym przedwojennej Warszawy ważną rolę odgrywali artyści pochodzenia żydowskiego. W czasie pierwszej w tym roku odsłony letnich spacerów z Muzeum POLIN uczestnicy powędrują ich ścieżkami. Spotkanie rozpocznie się w galerii “Na żydowskiej ulicy” na Wystawie Stałej POLIN, a zakończy pod legendarnym klubem “Adria” przy ulicy Moniuszki. Spacer poprowadzi Anna Kraus, historyczka i przewodniczka miejska związana z Muzeum POLIN od 2010 roku.
23 lipca: Śladami deportacji z getta warszawskiego
Specjalny spacer w rocznicę rozpoczęcia deportacji Żydów z getta warszawskiego. Będzie to opowieść o dramatycznych wyborach, jakie musieli dokonywać mieszkańcy dzielnicy zamkniętej i o tym, jak przypadek mógł zdecydować o życiu lub śmierci. Spacer poprowadzi dr Mariusz Jastrząb, historyk i kulturoznawca, mieszkaniec Muranowa. Pracownik Działu Edukacji Muzeum POLIN.
13 sierpnia: Żydowski półświatek żydowskiej Warszawy
Podczas spaceru odkryjemy mroczy świat przestępców dawnej Warszawy, podążając śladem Taty Tasiemki i jego znanych „kolegów po fachu”. Poznamy też słownictwo dawnej grypsery (żargonu przestępców), takie jak szopenfeldziarz, lupanary, sutener, melina, chewre, din-tojre, gryps.
27 sierpnia: Warszawskie miejsca, w których Sprawiedliwi ratowali świat
Gdzie w Warszawie ukrywali się Żydzi? Ile z tych miejsc zostało? Podczas spaceru porozmawiamy także o formach upamiętnienia Sprawiedliwych w przestrzeni miasta. Spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego znalazło się tyle osób, gotowych narazić życie swoje i rodziny dla ratowania innych? Spacer poprowadzi Katarzyna Jankowska – przewodniczka w Muzeum Polin, licencjonowana przewodniczka miejska, absolwentka programu edukacyjnego Mi Dor Le Dor w Centrum Taubego.
Bilety na wszystkie spacery: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy).

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *