Muzeum Kuklińskiego

W najbliższą sobotę kolejna edycja Nocy Muzeów. To znakomita okazja by zwiedzić w szczególnej atmosferze Warszawską Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego. Na turystycznym szlaku pomiędzy Zamkiem Królewskim a Rynkiem Starego Miasta, od godziny 19.00 do północy zwiedzający poznają misję generała Kuklińskiego, jego patriotyczne motywy, jakich używał konspiracyjnych metod, jak pomógł USA wygrać zimną wojnę i dlaczego zdecydował się zaryzykować dobrobyt i bezpieczeństwo dla Ojczyzny.

Fot. Izba Pamięci im. Generała Kuklińskiego

W jednej z urokliwych kamieniczek, na placyku na tyłach Archikatedry św. Jana, prezentowana jest unikalna ekspozycja, której pomysłodawcą i inicjatorem przed trzynastoma laty był prof. Józef Szaniawski, doktor historii, prawny pełnomocnik Ryszarda Kuklińskiego w Polsce, ostatni więzień polityczny PRL. Dla osób poruszonych historią powojennej Polski, od samego początku, miejsce to stało się ważnym punktem na mapie Warszawy. Zmodernizowane w ubiegłym roku, bardzo szczegółowo ukazuje warunki geopolityczne, w których wysoki rangą oficer Ludowego Wojska Polskiego decyduje się na podjęcie konspiracyjnej działalności przeciwko Związkowi Sowieckiemu, według którego strategicznych planów III wojny światowej, Polska miałaby stać się atomowym pobojowiskiem.

Fot. Izba Pamięci im. Generała Kuklińskiego

Jak było to zaplanowane, zwiedzający dowiedzą się nie tylko z wykładu i oryginalnych map pochodzących z Układu Warszawskiego. Także z ust samego generała Ryszarda Kuklińskiego, którego wypowiedzi można wysłuchać na multimedialnych ekranach. Także obejrzeć specjalnie opracowany film pokazujący ruchy wojsk w pierwszych dniach III wojny światowej. Atrakcją jest także gra z użyciem gogli wirtualnej rzeczywistości. Wykorzystujący to narzędzie będą mogli zasiąść przed prawdziwym biurkiem Kuklińskiego w wirtualnym gabinecie Sztabu Generalnego i wcielić się w rolę „Jacka Stronga”.

Fot. Izba Pamięci im. Generała Kuklińskiego

Nowa wystawa główna muzeum Kuklińskiego została rozbudowana w 2018 roku. Zmiany poszerzyły znacznie dotychczasowe możliwości muzeum. Niemniej jednak, najważniejszym dokumentem pozostaje, odtajniony po latach, unikatowy Plan Operacji Zaczepnej Frontu Nadmorskiego z 1970 roku, zatwierdzony przez gen. Jaruzelskiego. Ukazuje on pierwsze dni III wojny światowej z pozycji ofensywnej Układu Warszawskiego i LWP, które miałoby pełnić rolę mięsa armatniego dla sowieckich marszałków i generałów. Dostęp do tego typu informacji jest niespotykany i pozwala dokładniej zrozumieć ideową motywację „pierwszego polskiego oficera w NATO”, skazanego w okresie reżimu komunistycznego na karę śmierci, pozbawienie praw publicznych oraz konfiskatę mienia a uniewinnionego dopiero przez wolną Rzeczpospolitą Polskę. Historia ta porusza tym bardziej, że wciąż trwa walka o jego dobre imię.

Warto również podkreślić, że nie tylko raz czy kilka razy w roku, ale zawsze, do Izby Pamięci Generała Kuklińskiego wstęp jest bezpłatny. W tygodniu, od środy do piątku, dla zwiedzających jest czynne od godz. 15 do 18, natomiast w weekendy od godz. 12 do 17 przy ul. Kanonia 20/22.

Filip Frąckowiak

Dyrektor Izby Pamięci Gen. Kuklińskiego

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego
ul. Kanonia 20/22, 00-278 Warszawa
www.generalkuklinski.com
tel. 661125196
e-mail: izba@generalkuklinski.com
Godziny otwarcia:
Środa 15:00 – 18:00
Czwartek 15:00 – 18:00
Piątek 15:00 – 18:00
Sobota 12:00 – 17:00
Niedziela 12:00 – 17:00

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *