„next to normal” – premiera musicalu w Teatrze Syrena

6 kwietnia w Teatrze Syrena odbędzie się uroczysta premiera musicalu „next to normal” w reżyserii dyrektora teatru Jacka Mikołajczyka.

Jeden z najbardziej poruszających i cenionych amerykańskich musicali ostatnich lat. Spektakl na Broadwayu wywołał sensację i został okrzyknięty przełomowym dziełem we współczesnych dziejach gatunku. Uhonorowano go Nagrodą Pulitzera w dziedzinie dramatu oraz trzema Nagrodami Tony – teatralnymi odpowiednikami Oscarów. Potężna dawka rocka w połączeniu z frapującym tematem pozwoliły zrewolucjonizować cały gatunek i od wielu lat przyciągają na całym świecie tłumy widzów.

„next to normal” to dowód, że musical niekoniecznie musi być związany z teatralnymi formami lekkiej rozrywki. To przejmujący, kameralny dramat, opowiedziany za pomocą prostych środków teatralnych i muzycznych. Choroba psychiczna zostaje w nim potraktowana jako pretekst do rozmowy na temat siły i jakości więzów łączących członków każdej rodziny; do refleksji nad istotą rodziny jako takiej. Doskonale ilustruje też to, w jaki sposób teatr potrafi oswajać problemy, z którymi musimy radzić sobie jako społeczeństwo – nawet tak trudne, jak choroba psychiczna.

fot. Materiały organizatora

Goodmanowie to z pozoru normalni Amerykanie. Diana zajmuje się domem, Dan zarabia na utrzymanie. Ich córka Natalie jest muzycznym geniuszem i marzy o wyrwaniu się rodzinnego miasta, a syn Gabe – zbuntowanym nastolatkiem, przy tym oczkiem w głowie matki. Okazuje się jednak, że pod powierzchnią zwyczajności kryje się rodzinna tragedia – Diana zmaga się z chorobą dwubiegunową. Postępy choroby sprawiają, że uporządkowany świat Goodmanów wali się jak domek z kart, a walka o utrzymanie pozorów normalności staje się „być albo nie być” dla całej rodziny.

Polską prapremierę „next to normal” zrealizują twórcy ostatnich musicalowych sukcesów sceny przy ul. Litewskiej: Jacek Mikołajczyk – dyrektor Teatru Syrena, reżyser i tłumacz „Rodziny Addamsów” i „Czarownic z Eastwick”, Tomasz Filipczak – kierownik muzyczny teatru oraz obu wspomnianych realizacji, Jarosław Staniek – jeden z najwybitniejszych polskich choreografów, w Teatrze Syrenia pracował przy spektaklach: „Czarownice z Eastwick” oraz „BEM!”, Mariusz Napierała – scenograf „BEMA!” oraz takich musicalowych przebojów, jak „Once” czy „Mamma Mia!” w stołecznym Teatrze Muzycznym Roma, a także Bożena Ślaga-Śmierzyńska – kostiumografka współpracująca już z Teatrem Syrena przy spektaklach „Kariera Nikodema Dyzmy” i „Hallo Szpicbródka” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Obsada:

Diana
Anna Sroka-Hryń, Katarzyna Walczak
Dan
Przemysław Glapiński, Damian Aleksander
Natalie
Weronika Bochat-Piotrowska, Karolina Gwóźdź
Gabe
Marcin Franc, Piotr Janusz
Henry
Maciej Dybowski, Michał Juraszek
Dr Madden
Maciej Maciejewski, Marcin Wortmann

 

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *