Niemal 10 lat temu, w marcu 2010 r., podczas obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina odbyło się otwarcie nowej ekspozycji stałej Muzeum kompozytora w Warszawie. Muzeum czeka na milionowego zwiedzającego.
Muzeum Fryderyka Chopina to miejsce, które sprawuje pieczę nad największą na świecie kolekcją pamiątek związanych z życiem i twórczością wybitnego polskiego kompozytora. Należy do najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie. Autorem projektu ekspozycji stałej, który zwyciężył 10 lat temu w międzynarodowym konkursie, było włoskie studio Migliore + Servetto Architects. Wystawa stała została stworzona tak, by gość Muzeum sam wybierał trasę zwiedzania, a ekspozycja stawała się dla niego indywidualnie kształtowaną opowieścią o Fryderyku Chopinie i jego czasach.

W salach barokowego Zamku Ostrogskich (Pałacu Gnińskich), siedziby Muzeum, można obejrzeć cenne obiekty: rękopisy muzyczne, notatki, listy, rysunki i przedmioty osobiste, jak złoty zegarek podarowany Chopinowi przez włoską śpiewaczkę Angelicę Catalani czy jego ostatni fortepian. W Sali Kompozytor istnieje także niepowtarzalna okazja, aby w komfortowych warunkach posłuchać wszystkich dzieł Fryderyka Chopina.
Ze względu na kwestie konserwatorskie oraz względy bezpieczeństwa w zabytkowych wnętrzach Muzeum może przebywać w ciągu godziny jedynie 70 osób, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że pod koniec tygodnia Muzeum Chopina odwiedzi milionowy zwiedzający. Czekają na niego upominki w postaci wydawnictw płytowych i książkowych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, akcesoria, pamiątkowa grafika oraz oprowadzanie po Muzeum z przewodnikiem.
Z okazji wyjątkowego jubileuszu 10-lecia ekspozycji stałej (1 marca) przygotowano wiele niespodzianek dla zwiedzających, m.in. koncerty w przestrzeniach Muzeum czy warsztaty, podczas których goście będą mieli możliwość przygotowania dla kompozytora życzeń. Z tej też okazji 8 lutego w sali koncertowej Muzeum zainaugurowany zostanie stały cykl sobotnich koncertów. Zwiedzający będą mogli uczestniczyć w chopinowskich recitalach wykonywanych przez młodych polskich pianistów. Koncerty będą odbywać się w każdą sobotę dwukrotnie, o 17.00 i 18.00, a wstęp na nie jest możliwy w ramach biletu do Muzeum.
W tym roku czeka nas wiele innych chopinowskich okazji do świętowania, m. in. celebracja okrągłej, 210. rocznicy urodzin kompozytora, która będzie miała miejsce 1 marca, kwietniowe eliminacje do Konkursu Chopinowskiego czy wakacyjny Festiwal „Chopin i jego Europa”. W październiku Warszawa po raz kolejny stanie się światową stolicą pianistyki za sprawą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina.
By dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę Muzeum Chopina: https://muzeum.nifc.pl oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina https://nifc.pl/