Manru Igancego Jana Paderewskiego

Pierwsza premiera sezonu 2018/2019 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

12 października 2018 roku, po prawie 120 latach od światowej prapremiery, jedyna opera w dorobku artystycznym I. J.  Paderewskiego, Manru, otworzy sezon 2018/2019 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Powrót Manru na warszawską scenę jest jednocześnie reżyserskim powrotem Marka Weissa, którego świeże spojrzenie na bohaterów opery zaskakuje nowatorskim podejściem i niezwykłą aktualnością.

O  partyturze Manru Paderewski mówił: „Rzadko pracowałem nad czymś z większą przyjemnością i zainteresowaniem”. Jedyna opera, którą stworzył i której dedykował szczególnie wiele czasu i uwagi, powstawała etapami przez szereg lat pomiędzy 1893 a 1901 rokiem. Tryumfalny pochód dzieła przez sceny Europy i Ameryki Północnej, w tym nowojorskiej Metropolitan Opera, zaowocował licznymi wystawieniami opery Manru, chętnie włączanej do repertuaru najważniejszych teatrów i  znakomicie przyjmowanej przez publiczność i krytykę. W XXI wieku, w świecie tak dalekim od tego, który znał Paderewski, odkrywamy na nowo maestrię jego partytur, odnajdujemy w orkiestrowym zapisie nawiązania do największych twórców opery: Wagnera, Pucinniego, Mozarta, a monumentalne orkiestracje i niezwykle bogate chóry stają się równoprawnymi bohaterami tego przedstawienia obok wiodących partii solistycznych.

Manru to historia miłości skazanej na przegraną w konfrontacji z konwenansem i tradycyjnymi normami społecznymi, bezsilnej wobec uprzedzeń i głęboko zakorzenionych przesądów. Umieszczona przez Marka Weissa w rzeczywistości niemalże współczesnej, przeciwstawia sobie wykluczające się światy: zakazanej miłości i lojalności wobec wspólnoty, wierności i tęksnoty za wolnością. Manru, niespokojny duch, outsider, zostawia swoją wolność, porzuca znany świat dla wielkiej miłości, która z czasem staje się wielkim ciężarem. Na tle jego wyborów rozgrywa się dramat Ulany − kobiety, która dla miłości poświęca bezpieczeństwo przynależności. Poczucie wyobcowania, wyjęcia poza nawias wspólnoty potęgują odniesienie oglądanej historii do współczesności, stając się w istocie przestrogą przed ksenofobią i nietolerancją, opowieścią o miażdżącej sile ogółu.

Wybór Manru jako pierwszej premiery sezonu w roku świętowania przez Polaków stulecia odzyskania niepodległości, o którą tak skutecznie zabiegał Ignacy Jan Paderewski, wydaje się oczywisty. Manru okazuje się dziełem niezwykle ważnym dla polskiej literatury muzycznej i szerzej – polskiego dorobku kulturowego i mimo upływu lat nie traci na aktualności. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie premiera odbędzie się 15 grudnia. Udział Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu dofinansowany ze środków Województwa Wielkopolskiego.

Premierze towarzyszy wystawa Paderewski. Antomia Geniuszu w galerii Opera. Dla widzów spektakli wstęp jest bezpłatny.

Spektakle warszawskie: 14, 16 października 2018 r., 21, 23 czerwca 2019 r.

Spektakle poznańskie:  15 (premiera), 16, 17 grudnia 2018

 

REALIZATORZY

Dyrygent  GRZEGORZ NOWAK Warszawa / TADEUSZ KOZŁOWSKI Poznań

Reżyseria MAREK WEISS

Scenografia i kostiumy KASPAR GLARNER

Choreografia IZADORA WEISS

Reżyseria świateł MACIEJ IGIELSKI

Projekcje wideo BARTEK MACIAS

Przygotowanie chóru MIROSŁAW JANOWSKI

Przygotowanie chóru dziecięcego DANUTA CHMURSKA

OBSADA

Manru PETER BERGER

Ulana EWA TRACZ, JOLANTA WAGNER

Jadwiga ANNA LUBAŃSKA

Urok MIKOŁAJ ZALASIŃSKI

Oros DARIUSZ MACHEJ

Aza MONIA LEDZION-PORCZYŃSKA

Jagu ŁUKASZ GOLIŃSKI

Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

Tancerze Białego Teatru Tańca

Chór dziecięcy „ARTOS” im. Władysława Skoraczewskiego

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *