Ludzie inteligentni (recenzja)

Człowiek inteligentny potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Pomimo różnic poglądowych z chęcią podejmuje dyskusje ze swoim interlokutorem. W sposób odpowiedzialny i zrównoważony jest w stanie rozwiązać każdy problem. Czy ta powierzchowna prawda o inteligentach sprawdza się także w ich związkach?

Przewrotność sytuacji polega na tym, że każde małżeństwo, nawet rodziny intelektualistów przechodzi przez próbę ognia jaką jest codzienność. W obliczu problemów, zdrad, intryg może okazać się, że inteligent to wyłącznie fasadowa postawa przyjęta przez danego człowieka. Czy w nawet najbardziej ekstremalnych sytuacjach czy to pomiędzy parą czy, w relacjach przyjacielskich człowiek inteligentny nie sięgnie po rozwiązania charakterystyczne dla troglodyty? A może to właśnie rzeczona inteligencja jest determinantem problemów społecznych tejże grupy osób?

Marc Fayet w swojej sztuce „Ludzie inteligentni” w nieco krzywym zwierciadle ukazuje archetyp klasy społecznej jaką jest inteligencja. Wskazuje, że w rezultacie wszyscy odnosimy się do w miarę pierwotnych instynktów. W dodatku wysublimowana etykieta z lekką dozą intrygi okazuje się mieszanką wybuchową.

Sztuka wyreżyserowana przez Olafa Lubaszenkę to komedia wachlarza zachowań społecznych podejmowanych przez tytułowych „ludzi inteligentnych”. Dobra gra aktorska oraz poczucie humoru to coś, co charakteryzuje niniejszy spektakl.

Na szczególną uwagę zasługuje kreacja pana Olafa Lubaszenki, który niewątpliwie jest mistrzem gry aktorskiej. Odgrywana przez niego postać Davida jest prawdziwa aż do szpiku kości, charyzmatyczna, wstrząśnięta i niezmieszana jednocześnie. Na pochwałę gdy aktorskiej zasługują właściwie wszyscy aktorzy. Ze szczególnym zadowoleniem w spektaklu można obserwować także Magdalenę Stużyńską, Izabelę Kunę czy Bartłomieja Kasprzykowskiego, którzy to na scenie dają z siebie naprawdę wszystko, przez co pozwalają widzowi naprawdę dobrze się bawić.

Relację pomiędzy grupą przyjaciół, a jednocześnie małżeństw wydają się jak w soczewce oddawać interakcje jakie zachodzą pomiędzy parami oraz ich przyjaciółmi. Miłość, zdrada, przyjaźń,  wspólnie oglądane seriale, partyjki pokera oraz bójka. To wszystko znajdziecie w „Ludziach inteligentnych”. Jeśli szukacie więc alternatywy na spędzenie letniego wieczoru, to polecamy odwiedzić Teatr Imka.

 

OBSADA:

Magdalena Boczarska / Renata Dancewicz

Izabela Kuna / Maria Seweryn

Magdalena Stużyńska / Paulina Holtz

Szymon Bobrowski / Mariusz Witkowski

Rafał Królikowski / Bartłomiej Kasprzykowski

Bartłomiej Topa /Olaf Lubaszenko

 

Najbliższe spektakle w Teatrze Imka:

22.08.2019 oraz 25.08.2019

Więcej informacji: www.teatr-imka.pl

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *