Łąka Leśmiana wraca w plener, część wydarzeń nadal online

W lipcu i sierpniu Muzeum POLIN zaprasza ponownie w plener na zieloną i kwietną „Łąkę Leśmiana” przy gmachu muzeum od strony ul. Lewartowskiego w Warszawie. Publiczność z całej Polski również może wziąć udział w „łąkowych” wydarzeniach – część z nich nadal pozostaje dostępna w sieci.

Na miłośników muz czeka wiele błogich chwil z literaturą i poezją w promieniach słońca na zielonej trawie. Osobom, które chcą zadbać o sprawność i kondycję fizyczną proponujemy przyjemne zajęcia ruchowe w plenerze, w cieniu drzew. 18 lipca oraz 8 sierpnia (w soboty) od 11:00 będzie można sadzić i upiększać wspólnie „muranowską łąkę” przed Muzeum POLIN pod okiem miejskiego ogrodnika i autora bloga „Bez Ogródek” Łukasza Skopa. Podczas spotkań z ekspertami w ramach cyklu „Eko-miasto” dowiemy się, jak żyć z poszanowaniem otaczającej nas natury.

“Toć wejdziemy w świat – próżnią, aby wyjść – ogrodem!”
Lato jest wspaniałym czasem, by na świeżym powietrzu zadbać o swoją sprawność fizyczną oraz odnaleźć równowagę ciała i ducha. Od 14 lipca, we wtorki między 11:00 a 12:00 Muzeum POLIN zaprasza seniorów i seniorki oraz osoby, które chciałyby poprawić swoją mobilność na gimnastykę metodą Moshe Feldenkreisa. Ci, którzy cenią sobie bardziej wymagające ćwiczenia, a jednocześnie szukają relaksu, szczególnie ucieszą się na piątkowe zajęcia z jogi, które w tym roku poprowadzi Natalia Grądzka. Start: piątek, 17 lipca o 17:00.

Po dużym odzewie poetów-amatorów na projekt online „Warszawa mówi! – poeci na start!” Muzeum POLIN oddaje artystom słowa scenę i zaprasza na spotkania się twarzą w twarz z publicznością. W lipcu i sierpniu slam poetycki na „Łące Leśmiana” poprowadzi aktor filmowy i telewizyjny, Michał Meyer. Spotkania z poezją w poniedziałki 20 lipca i 24 sierpnia o 19:00.

fot. M. Starowieyska

“Przyszła sama Nieskończoność/By popatrzeć w mą zieloność
Lipiec i sierpień to kontynuacja spotkań online z Sylwią Chutnik i Karoliną Sulej w ramach „Barłogu Literackiego”. Sympatycy tego programu powinni wyczekiwać go na Facebooku Muzeum POLIN 5 lipca i 23 sierpnia (w niedziele) o 15:00. W plenerze zaś szykują się „Niedzielne popołudnia z poezją współczesną”. 26 lipca na łące zagości poetka Barbara Klicka.

Na „Łące Leśmiana” nie może oczywiście zabraknąć samego wielkiego poety Bolesława Leśmiana. Jego śladem poprowadzą po stolicy niezawodne przewodniczki i przewodnicy Muzeum POLIN, pokazując ulice, parki i kawiarnie, w których bywał. Osoby spoza Warszawy będą miały okazję zobaczyć spacer w wersji online. Leśmianowskie spacery 5 lipca oraz 23 sierpnia (niedziele, zawsze o 14:30)Żądni warszawskich historii mogą szykować się na spacer 26 lipca o 14.30 o sławnych postaciach związanych z osiedlem Muranów. Spacer łączy się tematycznie z niedawno otwartą wystawą „Tu Muranów” i odbędą się 15 lipca o 16:00, 26 lipca o 14:30 oraz 5 sierpnia o 16:00. Zapisy na polin.pl Natomiast podczas spaceru 9 sierpnia o 14.30 odkryjemy „Literacki Muranów”.Leśmian zmaterializuje się tuż przy wejściu na „Łąkę”. Na początku sierpnia mural poświęcony poecie stworzy grupa młodzieży podczas warsztatów z artystami street artowymi – Adamem Walasem i Łukaszem Prokopem.

16 lipca jeszcze w sieci, a od 1 sierpnia już w plenerze, kontynuacja cyklu przyrodniczo-ekologicznego „Eko-miasto”. Będzie to zarównopróba odpowiedzi na pytania, Jak żyć wolniej, bardziej świadomie i zdrowiej?, ale i Jak zrobić własny kompostownik?. Staszek Łubieński, autor „Książki o śmieciach”, na spotkaniu na skwerze przy Muzeum POLIN 15 sierpnia powie o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą nadprodukcja śmieci.

Na „Łąka Leśmiana” zagości także popularny cykl „Żydowskie ABC”. 21 lipca (we wtorek) gościem Piotra Kowalika będzie Ambasador Izraela – Alexander Ben-Zvi. Rozmowa online na Facebooku Muzeum POLIN o 18:00. Natomiast 19 sierpnia o 18:00 muzeum zaprasza na plenerowe warsztaty tańca izraelskiego.

26 lipca, w niedzielę, o godz. 11.00 mikrowyprawa rodzinna pt. “Przyroda Muranowa”. Będzie można zanurzyć się w świat miejskiej dżungli, tropić ślady ptaków i zwierzaków, poszukiwać traszek w stawie i odkrywać rzadkie gatunki roślin. Start z Łąki Leśmiana, obowiązują wcześniejsze zapisy. Dla rodzin muzeum przygotowało również warsztaty pt. “Zasadził dziadek rzepkę”. W niedzielę, 30 sierpnia, od 10:00 zabawa w młodych ogrodników i tworzenie własnych mini-ogródki. By wziąć udział w wydarzeniu, warto się zapisać.

Dzięki współpracy z Fundacją Kamera Dawida w sierpniowe czwartki o 20:00 online będzie można obejrzeć filmy o tematyce żydowskiej. O tym, dlaczego warto obejrzeć właśnie te tytuły oraz co jeszcze jest obecnie na kinowym topie, opowiedzą krytycy filmowi w poprzedzających premiery online zapowiedziach na profilu Muzeum POLIN na Facebooku.

Na finał „Łąki Leśmiana” i pożegnanie lata Muzeum POLIN zaprasza na muzyczną podróż do dawnego świata kultury żydowskiej z utalentowanym muzykiem i klarnecistą Pawłem Szamburskim. 31 sierpnia o 19:00 wyjątkowy koncert online. Artysta zaprezentuje swoje autorskie interpretacje muzyki żydowskiej głównie ze zbiorów Moshe Beregowskiego, a także z bogatej spuścizny chasydzkiej dynastii Modrzyc.

“Nie nacicha ta miłość, co nie zna rozłąki!/Usta moje i piersi spragnione są Łąki!”

Łąka Leśmiana
W 2017 roku, w okrągłą rocznicę urodzin i śmierci Bolesława Leśmiana (1877-1937) Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęło projekt, inspirowany jego twórczością, pod nazwą “Łąka Leśmiana”. To plenerowa instalacja z hamakami na zielonym skwerze przed Muzeum POLIN na Muranowie, która jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Za projekt i wykonanie instalacji Łąka Leśmiana odpowiedzialne są Barbara Motylińska i Magdalena Motylińska (Magdalena Motylińska Pracownia Projektowa).

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *