Kultura jest kobietą

Anka to mieszkanka Warszawy. Od zawsze mieszka w stolicy, tutaj się urodziła, tutaj uczyła, tutaj także pracuje. Żyje bardzo intensywnie, wstaje rano – pracuje do późna. Ma męża, dzieci brak. Czasami brakuje jej sił do dalszej walki. O kolejne stanowiska w korporacji, o pieniądze, ale także o wysprzątane mieszkanie, czy ugotowany obiad. Wie, że powinna, tak została wychowana i uważa, że musi zadbać o ognisko domowe. Z resztą czuje oparcie w mężu, jednak czasami po prostu brakuje jej tchu do dalszego biegu za rzeczywistością. Odpocząć może w weekend, wtedy robi coś zupełnie niezwykłego.

Agata wraz z mężem przeprowadzili się kilka lat temu do Warszawy. Przyjechali tutaj za pracą. Choć wielkie miasto na początku im imponowało, to coraz częściej bywa uciążliwe. Tym bardziej,  że Dawid, musi daleko dojeżdżać do pracy. Agata natomiast siedzi w domu z dwójką dzieci. Nie za bardzo mają gdzie wyjść na spacer w wielkomiejskiej dżungli. Lecz tutaj kupili mieszkanie, na kredyt, jeszcze 30 lat spłacania. Agata jest w stanie odpocząć dopiero wieczorem, kiedy jej partner wraca z pracy, a dzieci pójdą spać. Wtedy najczęściej ma ochotę na coś bardzo inspirującego.

Jadwiga, lat 75. Żyje w stolicy od kiedy pamięta. Jednak odkąd przeszła na emeryturę czasami poszczególne dni po prostu zlewają się jej. Są takie same, identyczne. Jej dzieci ciężko pracują, więc nie ma serca im się narzucać. Wnuki są dorosłe. Mąż umarł jakiś czas temu. Pomimo, że nie jest sama, czasami czuje się samotna. Najgorsze są zimy, nie można nawet wyjść na zbyt długi spacer. To traumatyczne i przerażające jak cztery ściany potrafią być puste i przybijające. Jadwiga ma jednak jedną odskocznię.

Te historie pokazują codzienność kobiet. Oczywiście mogłyby się wydarzyć w każdym innym miejscu na ziemi. Te opowieści można mnożyć, bo przecież za każdą z Pań stoi inna historia. Jednak w powyższych dziejach losu do znalezienia jest jeden wspólny mianownik. Każda z bohaterek ma w sobie siłę i wewnętrzną moc do walki z codziennością. Kobiety inspirują mężczyzn oraz siebie nawzajem. Są kreatorkami, szefowymi, ale także strażniczkami domowego ogniska. Odgrywają bardzo wiele ról. Więc gdzie znajdują odskocznie, inspirację dla samej siebie?

(…) Anka w każdy weekend sięga po książkę. Uwielbia literaturę faktu, postaci kobiet ją niezwykle inspirują, dają moc do dalszej walki. Czytanie biografii tych wspaniałych dziewczyn, które tak wiele osiągnęły daje jej zastrzyk energii. Agata czyta wieczorem ukradkiem. Najbardziej lubi romantyczne historie. Przypomina się jej wtedy jak jej mąż Dawid starał się o nią na początku tej znajomości. Teraz przybiła ich rutyna, Dawid nie rozumie pasji Agaty do książek. On nie czyta, uważa, że jest na to zbyt zmęczony. Woli obejrzeć mecz, albo posiedzieć w Internecie w swoim smartfonie. Nie wie co Agata widzi w książkach. Ona zaś w nich znajduje ukojenie swojej duszy. Jadwiga lubi czytać wszystko co wpadnie jej w ręce. Eklektyczny gust pozwala jej na sięganie po zróżnicowaną literaturę. To książki pozwalają jej przetrwać najcięższe chwile.

Kobiety są silne, silniejsze od mężczyzn – a jednocześnie kruche i potrzebujące opieki. Ta ambiwalencja potrzebuje bodźców, aby codziennie na nowo umieć zachwycić się otaczającym światem.

Z okazji Dnia Kobiet życzymy wszystkim Czytelniczkom, abyście zawsze Panie miały czas na miłość do samej siebie, ale także do swojej rodziny, żebyście dysponowały czasem na otworzenie książki i odnajdywały w niej ukojenie, a także aby nieustannie znajdował się grosz na odwiedzenie teatru, kina, wystawy. Gdyż kultura jest balsamem dla duszy. Kultura po prostu jest kobietą, tak jak Wy.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *