Koronawirusowy ban na kulturę

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z aktami prawnymi wydanymi przez innych ministrów działowych z powodu wirusa COVID-19 zawieszeniu uległy zarówno imprezy masowe, jak i działalność instytucji kultury (oczywiście między innymi; nie działają także szkoły, uczelnie, kluby seniora etc.). Jak długo potrwa koronawirusowy ban na kulturę?

Decyzje związane z profilaktyką epidemiologiczną są brzemienne w skutkach. Nie tylko dla instytucji kulturalnych, ale także dla mediów, czy dla samych widzów. Wszystkie teatry, galerie sztuki, muzea – zawiesiły swoją działalność. Wstępnie przynajmniej do 25 marca. Czy sytuacja nie potrwa dłużej? Trudno wyrokować, choć chwilowo na próżno jest liczyć na uspokojenie nastrojów. Na horyzoncie widoczna jest raczej eskalacja problemu. Należy mieć nadzieję, że podjęte działania osiągną zamierzony skutek i pozwolą zażegnać jak najszybciej trudności.

W związku z zaistniałą sytuacją, działalność naszej redakcji również musi ograniczyć się do pewnych kwestii podstawowych. Właściwie wszystkie wydarzenia zostały odwołane, więc trudno informować Czytelników o nadchodzących nowinach kulturalnych.

Niełatwe jest życie w czasach niepewności. Zdrowie zaś w tym momencie powinno być priorytetem. Kultura na przestrzeni lat zawsze, nawet w najcięższych czasach, odradzała się. Tak będzie i teraz. Jak pisał Słowacki: „nie czas żałować róż, gdy płoną lasy”. Niemniej są promyczki kulturalnej nadziei, takie jak np. akcja „Wiersze w mieście”, której po raz już kolejny jesteśmy patronem. Ta odbędzie się na początku kwietnia. W całej stolicy, w przestrzeni publicznej znowu będzie można przeczytać fantastyczną i mądrą poezję.

Niewątpliwie są też powody do smutku. Odwołano kilka ważnych wydarzeń, wiele interesujących premier. Trudno będzie nadrobić zaległości. Czas jest w szczególności trudny dla organizacji prywatnych prowadzących chociażby teatry. Kamienica, Imka, Druga Strefa, 6. Piętro – naprawdę wybitne miejsca kultury, które będą musiały zmierzyć się z brakiem ciągłości artystycznej, a także finansowej. Dwa tygodnie przerwy w działaniu nie byłyby aż takim problemem. Jednakże niezwykle aktualne jest pytanie jak długo potrwa pandemia? Kolejną kwestią jest to, jak szybko widzowie odzyskają zaufanie do bywania w miejscach publicznych, do bytowania w przestrzeni gromadzącej wielu ludzi. Wiadomo, że kultura jest papierkiem lakmusowym społeczeństwa i w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa zawsze jako pierwsza odczuwa skutki zachodzących zmian. Należy mieć nadzieję, że wkrótce one ustaną i znów odetchniemy pełną piersią.

Osoby, które kupiły bilety na dane wydarzenia mogą ubiegać się o zmianę terminu lub na zwrot pieniędzy. W wszelkich kwestiach technicznych należy kontaktować się z instytucjami, gdzie bilety zostały kupione.

Niezwłocznie po wznowieniu życia kulturalnego w stolicy powrócimy z informowaniem naszych Czytelników w kwestii tego, co w świecie artystycznym piszczy.

Tymczasem życzymy Państwu dobrego przejścia przez chwilowe zawieruchy, a także – co oczywiste – wiele zdrowia!

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *