Koncert symfoniczny na Zamku Królewskim

Tadeusz Karolak pokieruje orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej na najbliższym koncercie w Zamku Królewskim w Warszawie 18 kwietnia o godz. 19:00. W programie znajdą się dwa symfoniczne utwory wybitnych polskich kompozytorów XIX wieku.

II Symfonia c-moll op. 15 jest jednym z najczęściej wykonywanych dzieł Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Kompozytor tworzył ją w okresie powstania listopadowego, stąd charakterystyczne w niej tematy narodowe. Nie bez powodu także nadał jej tytuł Symfonia charakterystyczna w duchu muzyki polskiej. Za tę symfonię został kilka lat później nagrodzony na konkursie kompozytorskim w Wiedniu. Dwie z czterech części utworu oparte są na popularnych narodowych melodiach: w części trzeciej, zatytułowanej Alla Masovienna, daje się słyszeć inspiracje Polonezem Kościuszki zaś kolejna – Alla Cracovienna, swój bardzo taneczny nastrój czerpie z ludowej pieśni Albośmy to jacy, tacy.

Druga z kompozycji, Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza, to utwór nieco późniejszy od poprzedniego (1896 rok), o wyraźnych jeszcze znamionach romantycznych. Części Serenady zatytułowane kolejno: Marsz, Romans, Walc, Finał, nawiązują do dzieł Mozarta, Volkmanna, Czajkowskiego i Dvořáka. Warto wspomnieć, że Karłowicz miał zaledwie 20 lat, gdy napisał oryginalną kompozycję Serenady, a jego muzyka była w tamtych czasach uznawana za awangardową.

Program koncertu:
Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
Ignacy Feliks Dobrzyński – II Symfonia c-moll “Charakterystyczna” op. 15

Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej
Dyrygent Tadeusz Karolak

Wejście na koncert od strony kawiarni w Zamku Królewskim. Zapraszamy od 18:30.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *