Koncert symfoniczny w Filharmonii Narodowej

W przedświąteczny weekend zapraszamy melomanów do spędzenia polsko- francuskiego wieczoru w Filharmonii Narodowej. Pierwszą część koncertu wypełni pełna młodzieńczej świeżości, niepozbawiona inwencji melodycznej Symfonia C-dur napisana przez nastoletniego Georgesa Bizeta.

Twórcy Carmen trudno jeszcze było w tamtym czasie wyzwolić się z wpływów swojego mistrza Charlesa Gounoda i stąd jej klasyczny charakter. Być może Bizet miał tego świadomość i dlatego nie przywiązywał do swojej Symfonii dużej wagi. Partytura musiała bowiem przeczekać niemal osiemdziesiąt lat, aby dopiero w latach 30. ubiegłego wieku ujrzeć światło dzienne. Aliści 17-letni twórca to w historii muzyki nic zaskakującego! Spis twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta dochodził w tym czasie do 200 pozycji, Felix Mendelssohn miał na swoim koncie Uwerturę do Snu nocy letniej, a Camille Saint-Saëns komponował już od 11 lat!

Utwory, które bezpośrednio wprowadzą nas w nastrój Bożego Narodzenia to pełna skupienia Litania do Marii Panny Karola Szymanowskiego oraz wybór najpiękniejszych polskich kolęd w opracowaniu Witolda Lutosławskiego. Obydwa dzieła, pomimo zupełnie odmiennego języka muzycznego, cechuje jednakowa swoista prostota i szlachetność. Przy czym Lutosławski nie stworzył jedynie użytkowego opracowania popularnych pieśni bożonarodzeniowych. Używając charakterystycznych dla siebie środków techniki kompozytorskiej w oryginalny sposób potraktował powszechnie znane kolędy, nadając im odświeżoną formułę.

Program:
Georges Bizet – Symfonia C-dur [27’]
Przerwa [20′]
Karol Szymanowski – Litania do Marii Panny op. 59 [8‘]
Witold Lutosławski – 20 kolęd polskich na sopran, chór żeński i orkiestrę (wybór) [30‘]

fot. Materiały organizatora

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Chór Żeński Filharmonii Narodowej
Ludovic Morlot – dyrygent
Agata Zubel – sopran
Bartosz Michałowski – dyrektor chóru

Koncert odbędzie się 20 grudnia (piątek) o godz. 19.30 i 21 grudnia (sobota) o godz. 18.00

Rodzaj koncertu: symfoniczny
Sala: Koncertowa
Abonament: D1 – Koncerty symfoniczne, Z1 – Złoty abonament
Cena: 30-70 zł

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *