Koncert sakralny z muzyką Stanisława Moniuszki

14 września o godz. 20:30, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” zainaugurują obchody „Roku Moniuszkowskiego” koncertem w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W przeddzień wielkiego jubileuszu 200-lecia urodzin kompozytora zabrzmią wybrane dzieła muzyki sakralnej Stanisława Moniuszki. 

W wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” z towarzyszeniem solistów: Małgorzaty Rodek (sopran), Magdaleny Cornelius (alt),  Adama Sobierajskiego (tenor) i Makarego Pihury (bas) usłyszymy: Mszę łacińską Des-dur oraz I i III „Litanię Ostrobramską” Stanisława Moniuszki. Przy organach zasiądzie Krzysztof Anczyk. Całość pod dyrekcją maestro Thomasa Emanuela Corneliusa.

U progu obchodów Jubileuszu 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki warto przypomnieć słuchaczom, że kompozytor był nie tylko autorem muzyki operowej i pieśniarskiej, ale także twórcą ok. 80 utworów muzyki sakralnej: mszy, kantat, hymnów, litanii i psalmów. Znakomite dzieła sakralne Moniuszki nawiązują do muzycznej kultury ludowej i doskonale korespondują z poziomem artystycznym Zespołu „Śląsk”. Artyści chóru
i orkiestry Zespołu dołożyli wszelkich starań, aby efekty ich artystycznej pracy zapewniły słuchaczom niezwykłe doznania muzyczne i estetyczne oraz godnie uhonorowały pamięć o wybitnym polskim kompozytorze.

fot. materiały organizatora

Msza łacińska Des-dur na chór mieszany, solistów i organy została napisana przez Stanisława Moniuszkę w 1870 roku. Moniuszko skomponował siedem mszy, trzy z nich napisane zostały do autentycznego łacińskiego tekstu liturgicznego – wśród nich była m.in. „Msza Des-dur”. Jest to utwór ośmioczęściowy o wielkim bogactwie środków wyrazu, odpowiadający podziałowi w mszy łacińskiej, oddający zarówno pasyjne cierpienie jak i radość zmartwychwstania. Dzieło to charakteryzuje prostota i piękno, która nadaje utworowi wyraz duchowego rozmodlenia. Kompozycja łączy siłę z liryką, głosy solowe wnikają w chóralne, a na zakończenie utworu modlitwa rozszczepia się w szeroki akord.

Prapremiera „Mszy łacińskiej Des-dur” w wykonaniu chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” odbyła się 8 listopada 2014 roku w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie Śląskim. Koncert odbył się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego.

„Litanie Ostrobramskie” na chór mieszany, solistów i orkiestrę, Stanisław Moniuszko skomponował w latach 1843-55. Przeznaczone były dla Kaplicy Cudownego Obrazu w Ostrej Bramie. Są one z pewnością najbardziej wartościowymi utworami religijnymi Moniuszki, a także najczęściej wykonywanymi dziełami tego gatunku. Nie są to jednak kompozycje liturgiczne, lecz kantaty z elementami religijnych śpiewów ludowych. Ponieważ w muzyce wokalno-instrumentalnej od XVII do XX wieku litania była gatunkiem rzadko opracowywanym przez kompozytorów, cztery „Litanie Ostrobramskie” Stanisława Moniuszki są w tym zakresie pierwszymi i oryginalnymi kompozycjami muzyki polskiej XIX wieku.

Prapremiera pierwszej i trzeciej „Litanii Ostrobramskiej” w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” odbyła się 25 maja 2014 roku w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie Śląskim. Koncert odbył się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego.

Zapraszamy na koncert 14 września o godz. 20:30 w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Wstęp wolny.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *