„Trzy koncepcje” – wystawa zbiorowa

„3 KONCEPCJE”
Joanna Gołaszewska
Łukasz Majcherowicz
Grzegorz Mroczkowski
Wernisaż 26.03, godz. 18.00
Galeria Lufcik
Warszawa, ul. Mazowiecka 11a
Wystawa w dniach 26.03 – 10.04.2018

Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków zaprasza na wystawę „ 3 KONCEPCJE”, na której zaprezentują swoją twórczość Joanna Gołaszewska, Łukasz Majcherowicz i Grzegorz Mroczkowski. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Lufcik w dniach 24.03–10.04.2018. Poniżej przedstawiamy informacje o artystach, biorących udział w wystawie.

Joanna Gołaszewska

„Krajobraz traktowany umownie od lat stanowi jeden z moich istotniejszych pretekstów malarskich.
Natura jawi mi się jako wspaniała podpowiedź do twórczych poszukiwań.
Jej przetwarzanie, rozbudowywanie czy doprowadzanie do syntezy, poprzedzone obserwacją, zdumieniem, nieraz zachwytem daje możliwości nieograniczone- zawsze interesujące, odkrywcze, pobudzające wyobraźnię.
Przez ostatnie kilka lat maluję obrazy inspirowane rozległym krajobrazem Warmii. Jest to dla mnie pejzaż „uniwersalny”, na poły abstrakcyjny, gotowy do zapisu na płótnie.
Fascynują mnie rytm, harmonia, porządek zawarte w szerokich pasach pół, łąk przecinanych pionami drzew, samotnych alej ogromnych dębów, czy wysmukłych topól.
Intrygujący jest również koloryt otaczającej przyrody. Czasem jedna żółta plama kwitnącego rzepaku potrafi zbudować obraz. Innym razem szarości, zgaszone barwy zmierzchu, mgieł stają się głównym motywem, powodem powstawania moich płócien.”

Łukasz Majcherowicz

„W malarstwie szukam wyrazu dla swoich uczuć i myśli. Staram się w najprostszy sposób osiągnąć harmonię barw. Kolor i forma konstruują geometryczne kompozycje. Konstrukcje w procesie powstawania organizuje geometria intuicyjna, odręczna, bez liniału. Moje obrazy są szukaniem miary rzeczywistości. Istotna jest dla mnie gra kolorów, którą porządkują stosunki liczbowe. Prosta wyliczanka prowadzi do stanu koncentracji. Staram się aby obraz stał się przedmiotem koncentrującym, który swoim działaniem wprowadza w stan kontemplacji. Z konstrukcji geometrycznych czasami wyłania się pejzaż lub raczej wspomnienie o nim.”

Grzegorz Mroczkowski

„Nawiązanie do podstawowych form geometrycznych jest ryzykowną koniecznością. Poszukiwanie klasycznych pojęć geometrii zakodowanych w cywilizacyjnym DNA jest moim znakiem, opisem przefiltrowanej rzeczywistości i staje się punktem odniesienia dla innych artystów posługujących się językiem geometrii, która w obrazach dyscyplinuje i staje się przyczynkiem do rozważań o równowadze i porządku świata.
Dopracowałem się autorskiego stylu malarskiego, specyficznej techniki wykorzystania tempery żółtkowej na płótnie. Technika ta pozwala mi uzyskać głębię przenikających się warstw malatury dzięki właściwościom pigmentów laserunkowych i kryjących. Umiejętne stosowanie tej starej techniki pokazuje jej przydatność we współczesnym malarstwie a jednocześnie nadaje moim obrazom optyczną wibrację i zwiewność koloru. Klasyczne użycie materiałów (pędzel i farba), pozwala mi wnieść do geometrycznej struktury kontrolowany przypadek wynikający z gestu ręki. W obszarze stylistycznym doszedłem do uproszczenia, który nie jest zwykłym odwzorowaniem pejzażu. Jest to rodzaj impresji lub wizualizacji modelu myślowego opartego na matematycznej kalkulacji połączonej z intuicją. Nie redukuję poszczególnych elementów pejzażu. Tworzę rodzaj „zawieszonej perspektywy”, dopisując swój własny dyskurs pejzażu bliski strategii mappingu.”

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *