Klecki/Tansman – koncert orkiestry Sinfonia Varsovia

2 grudnia o godz. 19:00 odbędzie się koncert orkiestry Sinfonia Varsovia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN muzycy oddadzą hołd urodzonym w Łodzi kompozytorom – Pawłowi Kleckiemu i Aleksandrowi Tansmanowi. Każdy z nich osiągnął w swej dziedzinie niebywały sukces: Tansman jako kompozytor, Klecki – głównie jako dyrygent, jeden z najwybitniejszych mistrzów batuty II połowy XX wieku. 2 grudnia w audytorium Muzeum POLIN orkiestra zagra pod kierunkiem Maestro Jerzego Maksymiuka. 

Podczas koncertu orkiestra wykona V Symfonię Tansmana oraz Sinfoniettę na orkiestrę smyczkową Pawła Kleckiego. Razem z solistą, Łukaszem Długoszem, muzycy zagrają również Concertino na flet i orkiestrę Pawła Kleckiego. Zaledwie kilka dni temu utwory Kleckiego miały swoje prawykonanie światowe oraz prapremierę polską w ramach Tansman Festival w Łodzi. Rękopisy utworów, uratowanych przed reżimem nazistowskim, po wojnie odnaleziono i zrekonstruowano przez Tansman Festival we współpracy z muzykologami z całego świata. Koncert w Muzeum POLIN będzie jedną z pierwszych okazji do wysłuchania zaginionych dzieł muzyki I połowy XX wieku.

 
Aleksander Tansman zaliczany jest do grona najwybitniejszych przedstawicieli neoklasycyzmu, obok Strawińskiego, Hindemitha czy Poulenca. W pokaźnym, bo obejmującym kilkaset dzieł, dorobku artysty są niemal wszystkie formy muzyczne, w tym opery, balety, utwory symfoniczne, kameralne, solowe, chóralne. Jego wkład do muzyki światowej potwierdza również wiele nagród i odznaczeń. Tansman jest pierwszym polskim kompozytorem, którego przyjęto do Królewskiej Akademii Belgijskiej (1977). Jej członkami byli wybitni reprezentanci europejskiej nauki i sztuki, spośród twórców muzyki między innymi Rossini, Verdi, Liszt, Brahms, Strauss, Ravel, Strawiński, Sibe¬lius, Britten, Szostakowicz, Messiaen.

fot. M. Starowieyska
fot. M. Starowieyska

Paweł Klecki był najmłodszym dyrygentem prowadzącym orkiestrę Filharmoników Berlińskich. Jego utwory wydawali N. Simrock oraz Breitkopf & Härtel. Wykonywano je w całych Niemczech. Po wojnie całkowicie zrezygnował z komponowania i poświęcił się dyrygenturze. Należał do najwyżej cenionych mistrzów batuty na świecie. W 1946 roku Toscanini zaprosił Kleckiego, by dyrygował w La Scali. Był dyrektorem orkiestr symfonicznych Liverpoolu, Dallas i Szwajcarii Romańskiej jako następca Ernesta Ansermeta.

 
Wydawało się, że cały jego dorobek kompozytorski uległ w czasie wojny zniszczeniu. Jednak w 1965 roku w Mediolanie odnaleziono dwie skrzynie zawierające utwory Kleckiego. Mimo że mu je zwrócono, Klecki nigdy ich nie otworzył. Dopiero w latach 90. uczyniła to jego żona Ivonne, by następnie – przy wsparciu Timothy Jacksona – odnaleźć inne zaginione utwory. Pół wieku po niezwykłym odkryciu skrzyń z muzyką Pawła Kleckiego jego dzieła symfoniczne po raz pierwszy zabrzmią w Polsce.
Bilety: 30 / 40 zł, dostępne w internetowym systemie sprzedaży bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum POLIN.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *