JUBILEUSZOWA GALA Z OKAZJI 65 – LECIA ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” IM. STANISŁAWA HADYNY

15 września o godz. 18:00 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do Warszawy na Jubileuszową Galę 65-lecia na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Dostojny Jubilat spotka się z publicznością w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Patronat honorowy nad koncertem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

fot. materiały organizatora

W specjalnym, dwugodzinnym programie przygotowanym na tę okazję Zespół zebrał kolekcję pieśni i tańców, które od 65. lat tworzą międzynarodową, artystyczną markę „Śląska”. W repertuarze jubileuszowej gali znajdą się najpiękniejsze i najbardziej znane kompozycje Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara oraz – w przeważającej części – choreografie Elwiry Kamińskiej. 65. rocznicę swojego powstania Zespół pragnie uczcić repertuarem, z którego „Śląsk” słynie na całym świecie, za który jest oklaskiwany na niemal wszystkich kontynentach świata. W jubileuszowym programie pojawią się m.in. najsłynniejsze utwory Stanisława Hadyny, które tworzyły historię i markę Zespołu: „Karolinka”, „Starzyk”, „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała”, „Ondraszek”. Niezmiennie od 65. lat entuzjazm publiczności wywołują także tańce w choreografii Elwiry Kamińskiej: „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Szot Madziar”, „Kołomajki”, „Tańce górali podhalańskich”, a także tańce narodowe z finałowym „Krakowiakiem” czy kolorowy i dynamiczny „Karnawał w Wilamowicach” z oryginalną babą – dziadem. Zespół przypomni też publiczności liryczne „Kujawiaki głuszyńskie” do muzyki w opracowaniu Wojciecha Kilara i choreografii Hanny Chojnackiej czy słynnego „Harnasia i zbójników” do muzyki Wojciecha Kilara, w choreografii Juraja Kubanki.

Jubileusz Zespołu zbiegł się z wielkim, narodowym świętem 100-lecia odzyskania niepodległości, dlatego w programie nie zabraknie repertuaru patriotycznego. W drugiej części koncertu znajdą się najpiękniejsze pieśni patriotyczne i wojskowe z najnowszej płyty Zespołu pt. „Pieśń o Ojczyźnie” oraz tańce narodowe. Jubileuszowy koncert Zespołu „Śląsk” zapowiada się jako wspaniałe, barwne widowisko, podczas którego artyści zabiorą publiczność w taneczno-wokalną podróż po polskiej kulturze ludowej i narodowej.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *