Jack Strong – odwiedź muzeum Ryszarda Kuklińskiego

Na tyłach Archikatedry św. Jana, przy ulicy Kanonia 20/22 ma swoje miejsce Izba Pamięci Generała Kuklińskiego, niewielkie muzeum, którego pomysłodawcą i inicjatorem przed trzynastoma laty był ostatni więzień polityczny PRL, prof. Józef Szaniawski. Doktor historii, prawny pełnomocnik Ryszarda Kuklińskiego w Polsce, a zarazem jego przyjaciel, stworzył unikalną ekspozycję ukazującą szczegóły konspiracyjnej działalności wysokiego rangą oficera Ludowego Wojska Polskiego przeciwko Związkowi Sowieckiemu i komunizmowi.

Zmodernizowana i rozbudowana w ubiegłym roku wystawa główna przyciąga zwiedzających z różnych zakątków świata, również ze względu na unikatowy Plan Operacji Zaczepnej Frontu Nadmorskiego, zatwierdzony przez gen. Jaruzelskiego w 1970 roku. Ukazuje on bezlitosne, ludobójcze pierwsze dni III wojny światowej z pozycji ofensywnej Układu Warszawskiego i LWP, które miałoby pełnić rolę mięsa armatniego dla sowieckich marszałków i generałów.

Wśród multimedialnych dotykowych ekranów, największą innowacją, wprowadzoną dotychczas jedynie w kilku miejscach w Polsce, jest stanowisko wirtualnej rzeczywistości, które daje możliwość wcielenia się w rolę „Jacka Stronga”, wydawałoby się, w ciszy gabinetu Sztabu Generalnego.

Dostęp w muzeum do różnego rodzaju materiałów, przez lata utajnionych, jest niespotykany i pozwala dokładniej zrozumieć ideową motywację „pierwszego polskiego oficera w NATO”, skazanego w okresie reżimu komunistycznego na karę śmierci, pozbawienie praw publicznych oraz konfiskatę mienia. Historia ta porusza tym bardziej, że wciąż trwa walka o jego dobre imię.

Wstęp do Izby Pamięci Generała Kuklińskiego jest bezpłatny. W tygodniu, od środy do piątku, dla zwiedzających muzeum jest czynne od godz. 15 do 18, natomiast w weekendy od godz. 12 do 17.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej Muzeum Generała Ryszarda Kuklińskiego.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *