Inne światy w sztuce: Rzeźba jako symbol

María Bolaños, Eulalia Domanowska, Ewa Ziembińska i Maciej Aleksandrowicz, autorytety w dziedzinie rzeźby porozmawiają o tej dziedzinie sztuki jako narzędziu władzy religijnej i politycznej, o jej wartości w sferze publicznej i prywatnej oraz o jej wymiarze performatywnym. Spotkanie odbędzie się 16 marca o godz. 18.00 w Instytucie Cervantesa .

W ramach linii programowych realizowanych w 2020 roku, staramy się przybliżyć publiczności inne światy w sztuce. Tym razem skupimy się na roli, jaką w życiu pojedynczego człowieka a także w funkcjonowaniu całych społeczeństw, odgrywa rzeźba. Może ona stanowić symbol władzy politycznej czy też religijnej, co łatwo zaobserwować przyglądając się pomnikom miejskim, ale pełni również ważną rolę w sztuce sakralnej, będąc reprezentacją, czy wręcz inscenizacją świata boskiego. Rzeźba jest równie obecna w przestrzeni prywatnej i warto podkreślić, że niekoniecznie należy traktować ją jako obiekt statyczny. Często wiąże się z ruchem, współtworząc scenografię i nabierając wymiaru performatywnego.

Chór, część ekspozycji Almacén. El lugar de los invisibles
Paz Pastor y Javier Muñoz © Museo Nacional de Escultura (Valladolid)

Maria Bolaños, dyrektor Państwowego Muzeum Rzeźby w Valladolid (Hiszpania) przedstawi imaginarium hiszpańskie, przybliżając publiczności inne światy za pomocą tego, co ziemskie. W rozmowie udział weźmie Ewa Ziembińska z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, odnosząc się do pomników, rzeźb monumentalnych, ale także kapliczek przydrożnych, opowiadając również o ich symbolice lokalnej. Eulalia Domanowska, poprzednia dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka wystaw przedstawi tematykę anty-pomników i innych form upamiętniania, odnosząc się także do kwesti związanych z rzeźbą współczesną. Moderatorem spotkania będzie Maciej Aleksandrowicz, rzeźbiarz i dyrektor CRP w Orońsku.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *