„Incognito” – premiera w Teatrze WARSawy

26 czerwca o godz. 19.00 odbędzie się premiera spektaklu „INCOGNITO” w reżyserii Kamili Straszyńskiej, który powstaje w ramach projektu Społeczna Scena Debiutów.

Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata masa ważąca niewiele ponad kilogram. Mózg stanowi centrum całego organizmu. Pozornie mogłoby się wydawać, że mechanizm działania owego organu jest już dobrze znany, jednak wciąż pozostaje on nieodkrytą tajemnicą. Swego czasu za najdoskonalszy umysł w dziejach ludzkości uznano geniusz Alberta Einsteina, tak że po jego śmierci najbardziej pożądanym przedmiotem badań w zakresie neurologii stał się właśnie jego mózg.   

Dramat Nicka Payne’a, w Polsce znanego z Konstelacji, rozgrywa się w kilku planach czasowych, przeplatających ze sobą wiele ludzkich historii. Mózg, by zinterpretować postrzegane zjawisko, dąży do zintegrowania rozbitych elementów – podobnie widz scala poszczególne strzępki opowieści, by znaleźć paralele i zbudować spójną historię. 

fot. Materiały organizatora

Patolog Thomas Harvey kradnie mózg zmarłego niedawno Einsteina i przechowuje go w słoiku, pragnąc odkryć źródło geniuszu. Cierpiący na ostrą epilepsję Henry Maison, poddaje się eksperymentalnej operacji mózgu, w wyniku której staje się najsłynniejszym przypadkiem amnezji badanym przez pokolenia neuropsychiatrów.

Kilkadziesiąt lat później specjalistka w dziedzinie neuropsychologii, Martha odkrywa na nowo swoją tożsamość, zakochując się w młodszej od siebie kobiecie i odkrywając szokującą prawdę o swojej rodzinie. Poszczególne historie łączą się w wielką opowieść o nieprzewidywalnej dynamice relacji międzyludzkich – a jednocześnie o przedziwnej powtarzalności pewnych schematów. I o poszukiwaniu czegoś, co można by nazwać „pierwiastkiem duszy”.

Nick Payne
Incognito
Tłumaczenie: Rubi Birden

Reżyseria i adaptacja: Kamila Straszyńska
Scenografia i kostiumy: Weronika Wojtach
Muzyka: Aleksandra Kaca
Projekcja multimedialna i oprawa graficzna: Kacper Weyna
Ruch sceniczny: Krystian Łysoń

Obsada:
Karolina Porcari
Helena Urbańska
Dominik Gorbaczyński
Jakub Kamieński

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *