III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

3 maja 2017 roku w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja.

Będzie to łącznie 14. edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja (od 2013). Dodatkowo odbyły się także edycje specjalne na Westerplatte oraz w Polskim Radiu w Łodzi, która była retransmitowana w dniu 11 listopada 2016 r. W 2016 roku w Kanadzie miała też miejsce międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości.

 
Specjalnie na tegoroczną edycję trzeciomajową przygotowana została współczesna aranżacją pieśni Trzeci Maj (1831), znana także jako: Witaj majowa jutrzenko. Muzykę do utworu skomponował najprawdopodobniej Fryderyk Chopin, zaś autorem słów jest Rajmund Suchodolski.

 
Jednym z celów edycji trzeciomajowej jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja. Inspiracją III edycji Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja jest wpływ dążeń wolnościowych Polaków na wydarzenia na świecie. Podkreślona zostanie rola Konstytucji 3 Maja, pierwszej ustawy zasadniczej w Europie. Postępowa polska Konstytucja była nie do przyjęcia dla ówczesnych europejskich monarchii, a Rzeczypospolita zapłaciła za jej wprowadzenie cenę najwyższą – dwa kolejne rozbiory na 123 lata pozbawiły Polskę własnej państwowości. Znany XIX – wieczny filozof irlandzki Edmund Burke wspominając Konstytucję 3 Maja, powiedział „to najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród”.

 
W koncercie ukazana zostanie także służba Polaków pod obcymi sztandarami, gdzie walczyli o wolność innych narodów. Repertuar i narracja skupiają się zarówno na utworach nawiązujących do Konstytucji 3 Maja, jak i pieśniach popularnych wśród Polskich żołnierzy walczących na „ziemi obcej”. Część z nich zaprezentowana została w czasie ubiegłorocznej kanadyjskiej premiery Koncertu Niepodległości. Repertuar zostanie wykonany w barwnych aranżacjach wykonanych w nurcie muzyki hybrydowej, będących znakiem rozpoznawczym projektu. Muzyka hybrydowa jest stylem wypracowanym w kolejnych edycjach Koncertu Niepodległości. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, tech-house, jazzu, poezji śpiewanej, aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury. Muzycznym dopełnieniem repertuaru Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja, będą współczesne kompozycje instrumentalne.

 
Dorobek Koncertu Niepodległości to ponad 100 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 13 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział blisko 500 osób, z tego ponad 130 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy.

 
„Westerplatte” i „Niepokorne”
W tym roku przygotowywana jest także doroczna, IX edycja Koncertu Niepodległości pt. „Niepokorne” w Muzeum Powstania Warszawskiego (11 listopada 2017), która w całości poświęcona jest udziałowi kobiet w działaniach niepodległościowych. Oprócz losów tysięcy Polek czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niemniej ważna dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawa matek, żon i córek, które były ostoją polskiego domu i rodziny. Planowana jest także druga edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte” w Gdańsku w dniu 1 września br.
Ekipa Koncertu Niepodległości
Koncert Niepodległości to także realizująca projekt formacja muzyków sesyjnych, przez którą przewinęło się ponad 130 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii. Została ona założona przez polsko-kanadyjska wokalistkę jazzową i kompozytorkę Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, reżysera i scenarzystę Koncertu Niepodległości.

 
W koncercie wystąpią: Ola Turkiewicz (śpiew), Grzegorz Wilk (śpiew), Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Wojciech Hartman (I skrzypce), Sara Malinowska (II skrzypce), Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka), Marzena Masłowska (wiolonczela), Grzegorz Poliszak (perkusja).
Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Teatru Narodowego Jacek Mikołajczak.

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *