Ferie w Wilanowie

W czasie ferii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na spotkania edukacyjne online. Poznacie zimowe zwyczaje mieszkańców parku, dowiecie się, jak rozpoznać drzewo, kiedy nie ma na nim liści, oraz  jakie karnawałowe zwyczaje obowiązywały na dworze króla Jana III. Zajęcia zainspirują Was do samodzielnych eksperymentów, terenowych odkryć, działań plastycznych i… kulinarnych!

Koszt: 30 zł za możliwość skorzystania z 5 dowolnych zajęć w ciągu 2 tygodni oraz wstęp do wilanowskiego parku dla 1 opiekuna i 1 dziecka w środę 13 stycznia w godz. 9.00–15.00.

Bilety: do kupienia online (do dnia 11 stycznia, godz. 10:00)

fot. Wojciech Holnicki

Harmonogram zajęć
Zwierzęce kryjówki

4 i 11 stycznia 2021 r.
Gdy za oknem wieje wiatr, a stawy skuwa lód, niektóre zwierzęta wolą poczekać, aż znów zaświeci słońce i ogrzeje ich zmarznięte futra. Tylko gdzie się wtedy chowają? Na zajęciach dowiemy się, jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy i czym jest hibernacja. Zobaczymy, jak „pościelić” legowisko, by było w nim wygodnie przez całą zimę. Zastanowimy się także, czy zwierzęta noszą kurtki. Opowiemy o roli futra i ptasich piór. Zaglądając do zimowych spiżarni, sprawdzimy, co lubią podjadać zwierzęta.

Śpiące drzewa
5 i 12 stycznia 2021 r.
Podczas zimowych spacerów wydaje się, że wszystkie rośliny zasnęły… Ale czy na pewno jest to sen? Czy drzewa zimą oddychają, odżywiają się? Dlaczego drzewa w Polsce nie mają zimą liści – czy mają się czym okryć, by nie zmarzły w chłodne dni? Podczas zajęć dowiemy się, dlaczego choinka jest wiecznie zielona i które drzewa iglaste zrzucają igły na zimę. Przyjrzymy się korze, ucząc się rozpoznawać gatunki drzew tylko na jej podstawie.

Karnawał w staropolskiej kuchni
7 i 14 stycznia 2021 r.
Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. Podczas zajęć poznamy dawne smaki i tradycje związane z karnawałem. Opowiemy m.in. o tym, dlaczego żegnano się z mięsem i jakie dania wzbudzały największy podziw.

Czas na bal! – gra edukacyjna
8 i 15 stycznia 2021 r.
Dziś wieczorem w Wilanowie rozbrzmi wesoła muzyka. Król Jan III i królowa Marysieńka zapraszają gości na bal maskowy. Cały dwór ogarnęła gorączka przygotowań, które utrudnia psotna wydra króla. Pomóż parze królewskiej wybrać kostiumy, przygotować salę balową i naucz się dworskich ukłonów. Czy zdążysz, zanim rozpocznie się karnawałowe przyjęcie?

Botaniczna odyseja – podróż do świata drzew | gra terenowa
13 stycznia 2021 r.
Wybierz się tej zimy w niezwykłą botaniczną podróż! Kiedy zimową porą opadną liście, warto zwrócić uwagę, że drzewa różnią się od siebie na wiele sposobów. Możemy porównywać ich pokroje, pączki, jak również korę. Zapraszamy do udziału w grze, dzięki której nauczysz się rozpoznawać różne gatunki parkowych drzew na podstawie barwy i faktury ich pni. Jak to zrobić? Już wkrótce na naszej stronie znajdziesz kartę gry. Udaj się z nią na spacer do wilanowskich ogrodów. Wędruj trasą zaznaczoną na mapie i zatrzymuj się we wskazanych punktach. Wyznaczają one miejsca, gdzie rosną okazy różnych gatunków drzew. Odnajdź opisy, które się do nich odnoszą, dzięki nim uda Ci się rozszyfrować zimową zagadkę dendrologiczną.

Kiedy: 4, 5, 7, 8 oraz 11–15 stycznia 2021 r., godz. 11.00–12.00 (pełen cykl zajęć odbędzie się dwa razy; dodatkowo 13 stycznia zapraszamy do paku na samodzielną grę terenową Botaniczna odyseja).

Miejsce: zajęcia online na MS Teams. Linki do zajęć zostanie przesłany na 2 dni przed każdymi zajęciami osobom, które wykupią bilety i zadeklarują terminy.

Dla kogo: rodziny z dziećmi

Aktywności: zadania do wykonania dla dzieci i ich opiekunów

Koszt: 30 zł za możliwość skorzystania z 5 dowolnych zajęć w ciągu 2 tygodni oraz wstęp do Ogrodów Wilanowa dla 1 opiekuna i 1 dziecka w środę 13 stycznia w godz. 9–15.

Bilety do nabycia online (do dnia 11 stycznia, godz. 10:00)

Źródło: https://www.wilanow-palac.pl

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *