Czesław Radzki „Własną drogą”

Czesław Radzki Własną drogą

20 grudnia 2017 r. – 26 stycznia 2018 r. | Galeria XX1
Wernisaż: 19 grudnia (wtorek) 18:00

Podstawowym środkiem ekspresji jest dla mnie język abstrakcyjnych znaków syntetycznych, komunikujących o przeżyciach, pragnieniach i tęsknotach, nie bez znaczenia jest także materia malarska i kolor.

Symbol, jako środek wyrażania nie do końca uświadomionych myśli i emocji, towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Wszelkie dziedziny sztuki, w tym malarstwo, stały się obszarem zaszyfrowanych wieloznacznych treści. Człowiek od początku swojego istnienia wypowiada się poprzez symbol. U podstaw symbolizmu leży przekonanie, że świat materialny, poznawalny rozumem i zmysłami, nie jest jedyną realną rzeczywistością. Poza nią istnieje jeszcze inna przestrzeń, głębsza i bardziej skomplikowana. Jest to świat uczuć metafizycznych, niepokojów i lęków egzystencjalnych drzemiących gdzieś głęboko w naszej duszy. Nie sposób go poznać rozumem, ani wyrazić językiem służącym do definiowania konkretnych rzeczy. Poczucie bezradności wobec nazywania pozazmysłowej duchowej rzeczywistości, wymusza poszukiwanie innych środków przekazu, które są w stanie ujawnić i wyrazić to, co poza nimi. Symbol nie nazywa ukrytych sensów w sposób jasny i definitywny. Zazwyczaj tylko sugeruje, gdyż z założenia jest zagadkowy, chwiejny i niepewny. Pozostawia odbiorcy przestrzeń do samodzielnej interpretacji.

Nigdy nie próbowałem utożsamiać się z jakąś grupą, lub podążać za aktualnymi modami, zawsze starałem się tworzyć w ciszy i skupieniu, wyznając własne prawdy postrzegania świata i przekładania go na język malarski.

Mojej twórczości nie należy odczytywać w sposób dosłowny, należy w niej odnaleźć treści, z którymi się utożsamiamy.

Czesław Radzki

Czesław Radzki – urodzony w 1948 roku w Lublinie. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w Pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Od 1978 roku pracuje na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie profesor tejże uczelni, kieruje Pracownią Rysunku. Tworzy w zakresie malarstwa i rysunku. Autor wielu wystaw indywidualnych, m.in. w Galerii Zapiecek, Galerii Prezydenta Warszawy, Oficynie Malarskiej, Galerii DAP Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków oraz w Muzeum Regionalnym w Łowiczu. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw ogólnopolskich oraz prezentacji sztuki polskiej za granicą, takich jak m.in. Młoda Sztuka Polska w Budapeszcie (1985), wystawa malarstwa artystów z Polski i Mołdawii w Centrul Expozίtίonal Constantin Brancussi w Kiszyniowie, Mołdawia (2009), Malarstwo czy obraz w Heidelbergu (2009), wystawa malarstwa w Parlamencie Republiki Czeskiej – Izba Poselska, Praha (2010), Aktualny obraz w Sankt Petersburgu (2010), Inspirowane Miłoszem w Wilnie (2011).

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *