Chociaż odeszli, na zawsze pozostaną

W ciągu ostatniego roku odeszło od nas wielu wybitnych ludzi kultury i sztuki. W tym wyjątkowym czasie przypominamy te postacie, które swoim dorobkiem przyczyniły się do rozwoju naszej tożsamości narodowej i tym samym zapadły nam głęboko w pamięć.

 

DAVID BOWIE
David Bowie 1947 – 2016
Brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista, producent muzyczny, a także aktor.

 

kaczynski
Bogusław Kaczyński 1942 – 2016
Dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, teoretyk muzyki, twórca telewizyjny, animator kultury, prezenter i autor programów w TVP.

 

prochnicki
Jerzy Próchnicki 1930 – 2016
Aktor teatralny i filmowy. W ostatnich latach występował w serialu M jak miłość. Udzielał się także w teatrze.

 

gralek
Jerzy Grałek 1946 – 2016
Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także lektor. Od 1986 r. związany z Teatrem Starym w Krakowie.

UMBERTO ECO

Umberto Eco 1932 – 2016
Włoski filozof, bibliofil i mediewista, powieściopisarz, autor wielu felietonów i esejów. Sławę przyniosła mu powieść Imię róży.

 

kociniak
Marian Kociniak 1936 – 2016
Aktor filmowy i teatralny. Na popularność aktora miały wpływ kreacje Franka Dolasa w polskiej komedii Jak rozpętałem drugą wojnę światową oraz Murgrabiego z serialu Janosik Jerzego Passendorfera.

 


Maria Czubaszek 1939 – 2016
Pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka magazyn satyryczno-publicystyczny, emitowany na antenie telewizji TVN24 „Szkła kontaktowego” i juror licznych przeglądów kabaretowych.

 

skoczynska
Halina Skoczyńska 1953 – 2016
Aktorka teatralna i filmowa. W ostatnich latach była aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie. Na 20 maja 2016 planowana była premiera “Twoje i moje” Morny Regan w reż. Roberta Glińskiego z jej udziałem w Teatrze Ateneum w Warszawie, lecz została odwołana na skutek jej nagłej śmierci 17 maja w wyniku udaru mózgu Szerokiej publiczności znana była jako Janina, matka Natalii Boskiej w serialu Rodzinka.pl.

 

prince
Prince 1958 – 2016
Jedna z głównych postaci sceny muzycznej, zwłaszcza w latach 90..Amerykański muzyk, przedstawiciel wielu stylów, m.in.: R&B, funk, soul, dance rock i pop, nazywany “Księciem”. Autor przebojów tj. “Purple Rain”, “Kiss”, czy “Little Red Corvette”.

 

andrzej-wajda

Andrzej Wajda 1926 – 2016
Wybitny polski reżyser filmowy i teatralny. Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: Kanał oraz Popiół i diament, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej.  Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, jak Popioły, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka i Pan Tadeusz. 26 marca 2000 roku artysta odebrał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Statuetkę reżyserowi wręczyła Jane Fonda.

 

Andrzej Kopiczyński 1934 – 2016
Aktor teatralny i filmowy, znany polskiej publiczności głównie z tytułowej roli w serialu telewizyjnym Czterdziestolatek.

 

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *