Bo do skrzypiec trzeba dwojga (czasem)

Jeszcze studenci, a już jeden z najbardziej rozpoznawalnych duetów skrzypcowych młodego pokolenia – Gidaszewska/Łaguniak Duo wystąpi 17 lutego o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytut Kultury podczas kolejnego koncertu z cyklu Arcydzieła muzyki kameralnej. Usłyszymy ciekawy wybór muzyki na dwoje skrzypiec – od baroku przez klasycyzm i romantyzm aż po czasy współczesne.

Kolejny koncert w ramach cyklu Arcydzieła muzyki kameralnej w Mazowieckim Instytucie Kultury będzie przekrojem muzyki na dwoje skrzypiec – od barokowej sonaty Georga Philippa Telemana, poprzez klasycystyczne kompozycje Joachima Kaczkowskiego, wirtuozowskie romantyczne kaprysy Henryka Wieniawskiego, aż po napisaną podczas drugiej wojny światowej suitę Grażyny Bacewicz. 17 lutego o godz. 19:00 przy Elektoralnej 12 zagrają artyści Gidaszewska/Łaguniak Duo.

fot. Materiały organizatora

Duet na dwoje skrzypiec to forma dość niezwykła i raczej rzadka. Są ograniczone w skali, pozbawione dźwięków basowych, a w pewnym stopniu także możliwości wyrazowych. Większe możliwości daje zestawienie dwóch fortepianów czy skrzypiec i wiolonczeli. Dlatego typowym zespołem muzyki kameralnej bez fortepianu jest kwartet smyczkowy, z podstawą basową wiolonczeli i możliwością czterogłosowej harmonii.

GIDASZEWSKA/ŁAGUNIAK DUO powstało w 2014 roku. Jego członkowie, Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, są studentami akademii muzycznych w Poznaniu i Łodzi. Jako soliści brali udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, zdobywając czołowe lokaty (razem ponad 150 nagród m.in. z Japonii, Serbii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Niemiec i Polski). Duet prowadzi ożywioną działalność koncertową, biorąc udział w wielu konkursach. Zespół sięgnął m.in. po I nagrodę (2014) i Grand Prix (2015) Turnieju Kameralnego w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy, I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi, II nagrodę na Warszawskim Forum Kameralnym oraz tytuł wicemistrza Międzynarodowego Turnieju Mistrzów w Bydgoszczy (wszystko w 2015 r.), a w 2019 r. zwyciężył w swej kategorii w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie. W listopadzie 2019 roku duet zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Artura Rubinsteina w Düsseldorfie. Zespół ma w swoim repertuarze utwory z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku.

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *