Barbara Falender Wystawa w Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

17 czerwca – 6 grudnia 2020

Sądzę, że zadaniem artysty zawsze było odnalezienie tego, co najważniejsze z czasów, w których przyszło mu żyć. W tym zawiera się wszystko.
Barbara Falender

materiały organizatora


Od 17 czerwca br. w Galerii Opera wystawa rzeźb Barbary Falender. Artystka jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Działa w nurcie sztuki współczesnej, często uważana za awangardową. Tworząc dzieła, najczęściej korzysta z kamienia, brązu i marmuru, sięga również do mało popularnej w tej dziedzinie sztuki porcelany. W jej pracach widzimy motywy dekoracyjne, wykonane z różnych odmian kamieni. To prace o biżuteryjnym wręcz charakterze, bardzo szlachetne, klasyczne w formie i jednoznaczne w treści.

Rzeźba jest, jak sztuka dramatyczna, równocześnie najtrudniejsza i najłatwiejsza ze wszystkich sztuk – mawiał Honoré de Balzac. Próba zrozumienia mistyki świata oraz elementy erotyzmu znajdują silne odzwierciedlenie w pracach Barbary Falender. Należy tu przytoczyć znane prace, takie jak: Poduszki erotyczne z 1973 roku czy Drzewo Życia z lat 1980/1981. Rzeźbiarka tworzy prace pod wpływem impulsu, chwili uniesienia. Jej twórczość jest nasycona osobistymi emocjami.

Prace Barbary Falender znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych, m.in. w: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Studio w Teatrze Studio w Warszawie, Muzeum Okręgowym w Radomiu, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeach Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie.

Kurator wystawy: Marcin Fedisz
Projekt ekspozycji:
Anna Skołożyńska-Cieciera
Produkcja: Aleksandra Noszczyk-Kazana

Galeria Opera czynna jest od środy do niedzieli w godzinach 11.00–18.00. Wejście przez hol kas przedsprzedaży (wstęp 1 zł).

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *