Aktorki na Bielanach – spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską

26 marca o godz. 17:00 w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany  odbędzie się spotkanie z aktorką Grażyną Błęcką-Kolską i projekcja filmu „Jasminum” w ramach cyklu „Aktorki na Bielanach”.

 Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny.

Grażyna Błęcka-Kolska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1984). W sezonie 1984/85 występowała w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie. Zadebiutowała rolą Kasi w filmie „Kogel – Mogel”. Stała aktorka (prywatnie była żona) Jana Jakuba Kolskiego. Zagrała m.in. w „Pogrzebie kartofla”, „Jańciu Wodniku” oraz w „Cudownym miejscu”. Rola w tym ostatnim filmie została nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1994). Za rolę w „Jasminum” odebrała Złotą Podkowę na festiwalu Wakacyjne Kadry w 2006 roku. Grażyna Błęcka-Kolska ma na swoim koncie występy w teatrze – debiut w „Rodzinie” oraz Teatrze Telewizji, gdzie zagrała m.in. w „Wyroku na Franciszka Kłosa” Andrzeja Wajdy. Z recitalem „Piazzolla” aktorka występowała w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.

Jasminum, prod. Polska, reż. Jan Jakub Kolski, czas trwania 103 min.
Dziejące się współcześnie „Jasminum” (łacińska nazwa jaśminu) opowiada historię tajemniczą i magiczną, pełną zmysłowych zapachów, wypełnioną szczególnym światłem jakie roztacza wokół siebie miłość. Klasztor, w którym toczy się akcja filmu, nie różniłby się od innych, gdyby nie fakt, że trzech mieszkających tam zakonników posiada pewną niezwykłą cechę. Każdy z nich pachnie innym, owocowym zapachem: jeden czeremchą, drugi czereśnią, a trzeci śliwą, a zapachy te mają szczególne właściwości… Pewnego dnia do klasztoru przyjeżdża młoda konserwatorka malarstwa, która otrzymuje zlecenie odnowienia tamtejszych obrazów. Natasza pojawia się w Jaśminowie wraz ze swoją 5-letnią córką Gienią. Urok i dociekliwość dziewczynki wprowadzają wiele zamętu w spokojne dotąd życie mnichów. W tej historii i ludzie i budynki i zapachy mają swoje tajemnice.

Wstęp wolny

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *