Filoktet ex machina – premiera

21 lutego, 2022

Mityczny Filoktet, samotny i cierpiący, ciągnie dotkniętą chorobą stopę po plaży Lemnos. Niewiele na ten temat myśląc, realizuje zapisany mu wyrok. Jako człowiek, podległy jest woli losu i bogów. Bunt nie przychodzi mu nawet do głowy. Setki lat później, świat wygląda zupełnie inaczej. Coraz odważniej marzymy o kształtowaniu swojej rzeczywistości – pełnej kontroli nad tym, co wcześniej nazywaliśmy losem. Nie przeraża nas nieznane, a na horyzoncie drogi ku staniu się…

Read More >>

Olga Micińska: Gildia – wystawa

21 lutego, 2022

Stolarki i ciesielki, czyli kobiety pracujące w drewnie – to bohaterki wystawy Gildia. Artystka Olga Micińska aranżuje w Muzeum Warszawy przystanek na trasie wyobrażonego wędrownego kobiecego cechu rzemieślniczego. To kolejna wystawa w Galerii Rynek 30 – nowej przestrzeni dla sztuki najnowszej w Muzeum Warszawy. Otwarcie już 3 marca 2022 r. Wystawa Gildia to opowieść o jeszcze nieistniejącej gildii stolarek i ciesielek. Według do dziś żywej tradycji wędrownych gildii niemieckich czeladnik…

Read More >>

„Company” / Stephen Sondheim – Premiera

18 lutego, 2022

„Company” to ikoniczny amerykański musical, bazujący na książce George’a Furtha, który na tle całego gigantycznego dorobku Stephena Sondheima jest o tyle szczególny, że zarówno muzyka jak warstwa tekstowa są autorstwa twórcy dzieła. Co więcej jest to musical uznawany za jeden z pierwszych społecznie zaangażowanych, nie stracił nic na aktualności przez pół wieku od swej prapremiery w 1970 roku. A warto wiedzieć, że otrzymał wówczas 14 nominacji do najważniejszej broadwayowskiej nagrody…

Read More >>

Biali heteroseksualni mężczyźni – premiera Teatru Komedia

16 lutego, 2022

Premiera galowa spektaklu „Biali heteroseksualni mężczyźni” odbędzie się 5 marca na scenie Teatru Komedia. Biali heteroseksualni mężczyźni rządzą światem. Jednak w satyrycznym dramacie Young Jean Lee, który swą premierę na Broadway’u miał w 2018 roku, żaden z nich nie wydaje się wygrywać. „Biali heteroseksualni mężczyźni” to nawiązujące do najlepszej tradycji dramatu amerykańskiego gorzkie, przewrotne, ale i nieodparcie zabawne aktualne studium męskiej tożsamości, które stanowi mocną krytykę psychologii białych mężczyzn XXI…

Read More >>

Wieczór kabaretowy Artura Andrusa w Teatrze 6.piętro

14 lutego, 2022

Teatr 6. piętro zaprasza na przepełniony humorem i muzyką wieczór kabaretowy. Solidna dawka dobrej rozrywki, często improwizowanej, w wykonaniu błyskotliwego Artura Andrusa, Joanny Kołaczkowskiej, Kasi Moś i Marcina Januszkiewicza, z towarzyszeniem zespołu muzycznego ASB (Afternoon Srodmiescie Brothers) pod kierownictwem Łukasza Borowieckiego. Kiedy co chwilę pojawia się jakaś tarcza, która ma nas przed czymś obronić, Joanna Kołaczkowska, Kasia Moś, Artur Andrus i Marcin Januszkiewicz postanowili połączyć siły i uzbroić publiczność w…

Read More >>

Baron Münchhausen dla dorosłych

10 lutego, 2022

Maciej Wojtyszko reżyseruje własną sztukę o słynnym awanturniku i mistyfikatorze. Premiera spektaklu pt. Baron Münchhausen dla dorosłych już 5 marca na scenie Teatru Narodowego. Baron von Münchhausen żył w XVIII wieku i opowiadał o sobie niestworzone historie, przez co wszedł do literatury jako postać na pół fantastyczna, na pół realna. Do dziś nie wiadomo, co sam o sobie zmyślił, a co mu przypisano; stał się symbolem kolorowego blagierstwa. W sztuce…

Read More >>

„Znaczek miłości” – Premiera w Teatrze IMKA

8 lutego, 2022

Na scenie Teatru IMKA przy ul. Kocjana 3, 4 marca odbędzie się premiera spektaklu „Znaczek miłości”. To doskonała komedia z czasów PRL-u w doborowej obsadzie! Pełen najlepszego humoru spektakl w duchu Stanisława Barei. Do Muzeum Znaczka Pocztowego w niewielkim miasteczku na zachodzie Polski, przyjeżdża nieznany nikomu mężczyzna podający się za przedstawiciela Rady Narodowej. Jego pojawienie się związane jest z wizytą Fidela Castro w Polsce, która miała miejsce w1972 roku. Znakomita…

Read More >>

Malarstwo Jarosława Modzelewskiego w Galerii Opera

3 lutego, 2022

Jarosław Modzelewski, malarz, pedagog, współzałożyciel słynnego „kolektywu” artystycznego Gruppa, powołanego do życia w pierwszą rocznicę stanu wojennego, a oficjalnie pogrzebanego dziesięć lat później w warszawskiej Zachęcie.  Współwydawca pisma Oj dobrze już (1984–1988). Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1975–1980 pod kierunkiem prof. Stefana Gierowskiego, wielkiego artysty współczesnej malarskiej awangardy. W pracach artysty widzimy najczęściej pejzaże oraz martwą naturę. Obrazy przedstawiają przeważnie sceny zaczerpnięte z codzienności. Podejmowane są również…

Read More >>

Foto-kolekcja zdjęć Warszawy lat 90. – trwa zbiórka

1 lutego, 2022

Kresz, szczęki i szklane wieżowce. Muzeum Warszawy wraz ze Stowarzyszeniem Masław i inicjatywą Tu było, tu stało prowadzi zbiórkę amatorskich fotografii Warszawy z lat 90. XX wieku. Wybrane fotografie Muzeum Warszawy włączy do kolekcji, a na zgłoszenia czeka do 10 marca. Celem akcji jest ekspozycja wybranych obiektów: zdjęć, albumów, pocztówek czy slajdów na wystawie o Warszawie i fotografii ostatniej dekady XX wieku. Wybrane fotografie zostaną włączone do kolekcji Muzeum Warszawy, część…

Read More >>