Awangarda Japońska – wystawa w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki

24 listopada, 2021

Wystawa Między kolektywizmem a indywidualizmem — awangarda japońska w latach 50. i 60. XX wieku prezentuje grupy artystyczne działające w powojennych dekadach, tworzone przez przedstawicieli zarówno pokolenia przedwojennego, jak i powojennej generacji wyżu demograficznego. Zgromadzone tu prace należą do różnych rozwijających się wtedy dziedzin sztuki, jak nowe malarstwo, rzeźba, instalacja, rysunek, grafika, performans, fotografia i film. Oddają dynamikę i energię sztuki rodzącej się w wyjątkowym okresie społeczno-gospodarczego wzrostu Japonii, która…

Read More >>

Grand Musical Hotel – premiera Teatru Rampa

19 listopada, 2021

GRAND MUSICAL HOTEL to pierwsza inscenizacja Teatru Rampa w tym sezonie przygotowywana na Scenie Dużej. Właśnie trwają próby, prapremierę zaplanowano na 12 grudnia. Tekst własnego autorstwa reżyseruje Michał Walczak, nowy dyrektor Rampy, zapraszając widzów na „urlop od Polski” w „pierwszym na świecie hotelu muzycznym”, ulokowanym nie gdzie indziej, ale na warszawskim Targówku. To tu, w Rampie, zaledwie 12 minut metrem od centrum, powstaje teatralny świat wyjątkowego kurortu oferującego Teneryfę, Majorkę…

Read More >>

„Słoneczni chłopcy” w Och Teatrze

15 listopada, 2021

9 grudnia na deskach Och Teatru odbędzie się premiera spektaklu „Słoneczni chłopcy” w reżyserii Marcina Hycnara. To historia dwóch zapomnianych aktorów, którzy swoimi skeczami przez lata rozbawiali publiczność całego kraju, skupiając przed telewizyjnymi ekranami całe rodziny. Postrzegani jako nierozłączny duet, w rzeczywistości nie mogą znieść swojego towarzystwa. Od lat pozostają skłóceni, nie utrzymując kontaktu. Pewnego dnia otrzymują intratną propozycję powrotu do studia telewizyjnego ze swoim legendarnym popisowym numerem. Ostatni raz…

Read More >>

„Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” – nowa wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

10 listopada, 2021

W wytwórni zabawek na Pradze od lat 20. XX wieku produkowano niezwykłe przedmioty. Projektowane przez Edwarda Manitiusa zabawki, pomoce szkolne i gadżety reklamowe dla firm wyróżniały się innowacyjnością i jakością wykonania. Wystawę poświęconą tym wielofunkcyjnym obiektom będzie można oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi już od 1 grudnia. Zwierzątka-bombonierki, w których można było znaleźć czekoladki od Wedla, sprytne „Wesołe kulki” i pobudzającewyobraźnię „Hocki-klocki” – oryginalne projekty Edwarda Manitiusa sprzed stu lat…

Read More >>

„Przepotwarzanie”- wystawa w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

8 listopada, 2021

Twarz od wieków jest obiektem fascynacji artystów, naukowców i myślicieli. Koncentruje się w niej mnóstwo znaczeń, może wyrażać niezliczone emocje, ale jednocześnie być źródłem nieporozumień, a nawet polem starć o narzucenie jej interpretacji. Między innymi temu zagadnieniu zostanie poświęcona wystawa „Przepotwarzanie”, którą będzie można zwiedzić w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego od 19 listopada 2021 do 3 kwietnia 2022 roku. W przepotwarzanie jesteśmy uwikłani codziennie, zarówno w stosunku do innych,…

Read More >>

Arcydzieła Wettynów na wystawie w Łazienkach Królewskich

5 listopada, 2021

Dzieła sztuki zgromadzone w Dreźnie przez Augusta II i Augusta III, elektorów saskich i królów polskich, złożyły się na jedną z najwspanialszych kolekcji XVIII-wiecznej Europy. Na wystawie „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej”, zorganizowanej przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, można będzie obejrzeć 200 arcydzieł ze zbiorów drezdeńskich oraz polskich muzeów. Wystawa potrwa od 5 listopada 2021 r. do 30 stycznia 2022 r. August II…

Read More >>

„Wiśniowy sad” – premiera Teatru Polskiego

3 listopada, 2021

19 listopada na scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana odbędzie się premiera sztuki Czechowa „Wiśniowy sad” w reżyserii Krystyny Jandy. „Wiśniowy sad” to ostatnia sztuka Czechowa. „Wiśniowy sad”, a nie „sad wiśniowy”, jak podkreślał autor, bardzo zadowolony z tej dyskretnej gry słów. „Sad wiśniowy” to realny sad, przedmiot handlu, część gospodarstwa przynosząca dochód swoim właścicielom. Ale „wiśniowy sad” rodziny Raniewskich to sad, co nie przynosi dochodu, zdziczał i rzadko rodzi…

Read More >>