Inne światy w sztuce: Rzeźba jako symbol

28 lutego, 2020

María Bolaños, Eulalia Domanowska, Ewa Ziembińska i Maciej Aleksandrowicz, autorytety w dziedzinie rzeźby porozmawiają o tej dziedzinie sztuki jako narzędziu władzy religijnej i politycznej, o jej wartości w sferze publicznej i prywatnej oraz o jej wymiarze performatywnym. Spotkanie odbędzie się 16 marca o godz. 18.00 w Instytucie Cervantesa . W ramach linii programowych realizowanych w 2020 roku, staramy się przybliżyć publiczności inne światy w sztuce. Tym razem skupimy się na…

Read More >>

„Dzwonię do moich braci” – premiera w Teatrze WARSawy

27 lutego, 2020

14 marca o godz. 19.00 odbędzie się premiera spektaklu „Dzwonię do moich braci” w reżyserii Marty Malinowskiej. Sztuka ta zainauguruje drugi rok projektu Społeczna Scena Debiutów w Teatrze WARSawy. Grudzień 2010 roku. W Sztokholmie miał miejsce akt terroru i dla Amora oraz innych Szwedów o arabskim wyglądzie nic nie będzie już takie jak przedtem. Terrorysty jeszcze nie ujęto, może też zginął przy wybuchu bomby, ale mógł mieć pomocników i oni…

Read More >>

„SZAMAN” / spektakl reporterski – premiera

27 lutego, 2020

„SZAMAN”spektakl reporterski premiera – 26 marca 2020Centrum Łowicka, Warszawa Spektakl to oryginalne połączenie obrazujących buriackie obrzędy, zdjęć filmowych, standupu i dramatu. Dopełnieniem całości jest gra na autentycznych syberyjskich instrumentach i śpiew. Inscenizacja ukazuje świat, w którym rytuały szamańskie przeplatają się z rytuałami dnia powszedniego. Czełutaj – wioska położona niedaleko rosyjsko-mongolskiej granicy. Tutaj miał mieszkać Bair Rinczinow, uważany za jednego z najmocniejszych buriackich szamanów. Arunowi udało się zamieszkać w domu Baira…

Read More >>

Mykwa – prapremiera w Teatrze Żydowskim

26 lutego, 2020

Polska prapremiera „Mykwy”, autorstwa Hadar Garlon, jednej z najlepszych izraelskich sztuk, odbędzie się 13 marca 2020 w warszawskim Teatrze Żydowskim. Reżyseruje Karolina Kirsz. „Mykwa” to opowieść o kobietach, ich codziennych problemach, ale też rozterkach związanych z funkcjonowaniem we wspólnocie religijnej. Akcja dramatu rozgrywa się w mykwie – rytualnym basenie, w którym kobiety dokonują comiesięcznych ablucji. Mykwa to miejsce, w którym duchowe manifestuje się poprzez cielesność. W ciele zatopione są wszystkie…

Read More >>

„Taśma” w Teatrze WARSawy

24 lutego, 2020

„Taśma” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Magdaleną Popławską, Adamem Sajnukiem i Krzysztofem Prałatem to spektakl obowiązkowy, zwłaszcza dla entuzjastów thillerów. 7 i 8 marca oraz 22 i 23 kwietnia spektakl powraca na scenę Teatru WARSawy. Psychologiczna rozgrywka, pełna zwrotów akcji i prowadząca do zaskakującego finału. Dwóch przyjaciół z czasów licealnych spotyka się po latach. Jon w aurze sukcesu czeka na premierę swojego debiutanckiego filmu na lokalnym festiwalu. Vince jest drobnym…

Read More >>

Rodelinda / Georg Friedrich Haendel – premiera Polskiej Opery Królewskiej

21 lutego, 2020

Georg Friedrich Haendel RodelindaPremiera 6 i 7 marca, godzina 19:00Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w WarszawieKolejny spektakl 13 marca godz. 19.00 Rodelinda to jedna z najznakomitszych oper Georga Friedricha Haendla. Po premierze, która miała miejsce 13 lutego 1725 roku w King’s Theatre w Londynie, przedstawienie zostało pokazane jeszcze trzynastokrotnie. Dzieło zostało zrealizowane także w Hamburgu (w 1735 i 1736), po czym zniknęło ze scen operowych na…

Read More >>

210. urodziny Chopina

21 lutego, 2020

Przed nami jubileuszowa, 210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina!  Data ta zajmuje wyjątkowe miejsce w kalendarzu wydarzeń Muzeum jego imienia. Z tej okazji, od 26.02 do 1.03, zapraszamy na bezpłatne warsztaty, podczas których zwiedzający będą mogli wykonać życzenia dla kompozytora. Powstałe podczas warsztatów prace zostaną wyeksponowane na wystawie czasowej od 3 marca. 1 marca, a więc w dzień przez samego Chopina uznawany za datę urodzin, na gości Muzeum Chopina czeka moc dodatkowych…

Read More >>

Castor et Pollux/Jean-Philippe Rameau – premiera

19 lutego, 2020

Po ogromnym sukcesie, jakim dla warszawskich kameralistów była premiera opery „Armide”, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej dr Alicja Węgorzewska-Whiskerd zaprosiła do współpracy przy kolejnej dużej produkcji ten sam tandem włoskich realizatorów. Tym razem Deda Cristina Colonna i Francesco Vitali wystawią w Warszawie operę Jean-Philippe’a Rameau „Castor et Pollux”. Spektakl będzie miał swoją premierę 21 marca o godz. 19.00 w ramach jubileuszowego X Festiwalu Oper Barokowych. Z zapowiedzi Dedy Cristiny Colonny możemy…

Read More >>

Wrażliwy obserwator [recenzja spektaklu „Protest” w Teatrze Dramatycznym]

18 lutego, 2020

Aldona Figura podjęła się kolejnego niełatwego zadania reżyserskiego, którym niewątpliwie jest zainscenizowanie trzech jednoaktówek autorstwa Vaclava Havla; a co więcej uczynienie tego w taki sposób, aby przekazywana treść z jednej strony zachowała swój humorystyczny charakter, a z drugiej nie stała się farsą nie noszącą podstawowego przekazu. Wyzwaniem na gruncie niniejszej sztuki było zatem ukazanie otoczenia w jakim porusza się główny bohater Ferdynand Waniek, a jednocześnie uchwycenie absurdu świata w którym…

Read More >>

Andrzej Krauze. Lekcja fruwania

18 lutego, 2020

Lekcja fruwania to wystawa Andrzeja Krauzego, wybitnego polskiego rysownika od prawie czterdziestu lat mieszkającego i tworzącego w Londynie. Wystawa trwa w dniach 22.02 – 17.05.2020 r. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. W Polsce Krauze znany jest przede wszystkim jako twórca satyryczny. Starsi czytelnicy pamiętają jego prace z lat siedemdziesiątych, zamieszczane na łamach „Kultury”. Niezwykle wówczas ważne dla oddania nastrojów epoki. Jednak wystawa skupia się wokół innego okresu twórczości. Głównym…

Read More >>