Hit o Osieckiej w Teatrze Rampa!

Co uwielbiają Polacy? Trudno uogólniać. Jednak wszyscy zgodzą się, że w obszarze muzyki, większość z nas, jak dobro narodowe traktuje: Rodowicz, German i… Osiecką. Oczywiście każdy ma swój gust, bohatera swojej przestrzeni prywatnej. Jednak absolutnąi zapewne obiektywną prawdą będzie, gdy powiemy, że mało kto zrobił tak dużo dla polskiej piosenki – w warstwie literackiej, jak Agnieszka Osiecka. Osiecka to prozaik, poetka, twórczyni spektakli teatralnych i telewizyjnych. Przede wszystkim jednak autorka ponad dwóch tysięcy tekstów polskich piosenek.

Kreatorka kilkudziesięciu ponadczasowych hitów. Twórczyni fenomenalnych tekstów, trafiających do mas – jednocześnie inteligentnych i poruszających. Jej marzeniem było, aby dostać się swoją twórczością jak najbliżej człowieka. Jak już wiadomo umiała robić to bezbłędnie.
Nic dziwnego, że Agnieszka Osiecka doczekała się upamiętnienia w różnych formach. Zarówno w postaci fundacji, która nie tylko kultywuje pamięć o artystce, ale także wspiera młode talenty. Czy też w postaci wielorakich albumów i tomików wydanych na cześć pisarki. Na Saskiej Kępie zaś znajdziemy ławeczkę, gdzie przy skrzyżowaniu ulic Francuskiej i Obrońców, tuż przed kawiarnią „Rue de Paris” zasiada mosiądzowa podobizna artystki. Tam właśnie każdy może przysiąść się do stolika artystki i ciepłym wspomnieniem przywołać teksty, które napisała. Tu też przed laty znajdowała się kawiarnia SAX, gdzie artystka uwielbiała przychodzić i tworzyć. To właśnie ta kawiarnia stała się inspiracją dla twórców widowiska „Cafe Sax” z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Zasiadając w fotelu Teatru Rampa przenosimy się na ulicę Francuską 31, gdzie artystka uwielbiała siadać z lampką koniaku lub małą czarną. Tu tworzyła inspirując się przechodzącym tłumem, zasłyszanymi rozmowami, podpatrz-onymi sytuacjami.

W 20 rocznicę śmierci artystki, reżyser Cezary Domagała zabiera nas w niezwykłą podróż, nie tylko w czasie, ale także w podróż po polskiej piosence. Podczas spektaklu widzowie usłyszą 22 piosenki z tekstami Osieckiej w zupełnie nowych aranżacjach zespołu muzycznego pod kierownictwem Pawła Steczka. Na scenie śledzimy historię czwórki bohaterów. Przyglądamy się nawiązywaniu przez nich relacji, które często są zawiłe i niebanalne, a jednak inspirowane prawdziwym życiem. Pan Czesio, kobieta zawiedziona, barman oraz rozmarzona poetka, to postacie, które umilają nam czas podczas ponad dwugodzinnego przedstawienia. Warty podkreślenia jest fakt, że wybierając się na „Cafe Sax” możemy spotkać się z dwiema zupełnie różnymi interpretacjami. Spektakl grany jest bowiem w dwóch obsadach. Małgorzata Duda-Kozera, Katarzyna Kozak, Julian Mere, Robert Kowalski , a także Dorota Osińska, Michalina Brudnowska, Mieczysław Morański, Piotr Furman.

Jak podkreślał sam reżyser, zamysłem takiego zabiegu było stworzenie jednego spektaklu o alternatywnych zespołach aktorskich, jednakże indywidualizm każdej z obsady zdeterminował pow-stanie dwóch niezależnych interpretacji. Na koniec podkreślić należy, że „Cafe Sax” to wyeksplikowanie kunsztu Agnieszki Osieckiej. Jej poezja wciąż jest aktualna i porywa kolejne pokolenia. Starszym przypomina znane już utwory i proponuje nowe interpretacje, zaś młodszych zaznajamia ze światem piosenki sprzed lat, piosenki ambitnej, a jednocześnie trafiającej do tłumów. Spektakl grany w Teatrze Rampa już teraz może zostać okrzyknięty hitem początku 2017 roku. To po prostu trzeba zobaczyć!

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *