10 lat spotkań z historią

Wystawa „Na nowo. Warszawiacy 1945-55”, turniej z Januszem Weissem, koncerty Izy Kowalewskiej i Mai Kleszcz, a także premiera interaktywnej mapy to część atrakcji, które Dom Spotkań z Historią zaplanował na 20 i 21 lutego z okazji swoich 10. urodzin.

10. urodziny Domu Spotkań z Historią_plakat

Tak się złożyło, że miniona dekada przypadła
na okres rosnącego zainteresowania historią najnowszą, w tym dziejami Warszawy. Pojawiła
się rosnąca potrzeba społeczna, na którą Dom Spotkań z Historią starał się odpowiadać i zarazem inspirować do czerpania z przeszłości tego,
co tworzy naszą tożsamość – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.


Dom Spotkań z Historią rozpoczął swoją działalność z inicjatywy Ośrodka KARTA
17 września 2005, otwierając wystawę „Oblicza totalitaryzmu”, a od marca 2006 działa jako warszawska instytucja kultury. Zajmuje się XX wiekiem, losami mieszkańców Warszawy, Polski i Europy, prezentując różne perspektywy i nowe spojrzenia na znane fakty.

Warszawiacy na wystawie

Tematem, który podejmuje DSH z okazji swoich 10. urodzin jest życie codzienne mieszkańców Warszawy w pierwszej dekadzie po II wojnie światowej. Wystawa fotograficzna przygotowana wspólnie z Polską Agencją Prasową „Na nowo. Warszawiacy 1945-55” będzie dostępna od soboty 20 lutego. Kuratorki,
Anna Brzezińska-Skarżyńska (PAP) i Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH) oprowadzą po niej wszystkich zainteresowanych. – Znakomite fotografie z Polskiej Agencji Prasowej ukazują heroizm życia w ruinach, biedę, powojenną traumę, napór propagandy, ale też ogromną energię, siłę witalną i fantazję warszawiaków, którzy potrafią tańczyć wśród ruin i cieszyć się życiem na przekór wszelkim trudnościom. Nie tylko podnoszą miasto z ruin, ale także odbudowują swoje życie, codzienność – mówi Katarzyna Madoń-Mitzner. Zdjęcia polskich fotografów prasowych są dopełnione pracami zagranicznych fotoreporterów, którzy odwiedzali Warszawę w tym okresie, materiałami filmowymi
oraz relacjami mieszkańców stolicy.  

 

Urodzinowe wydarzenia

Urodzinowy weekend rozpocznie się w sobotę premierą interaktywnej mapy „Warszawa zapamiętana” prezentującej najciekawsze opowieści o poszczególnych miejscach dawnej Warszawy ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań
z Historią i Ośrodka KARTA. W ciągu dnia nie zabraknie warsztatów dla dzieci,
a wieczorem na Karowej zabrzmią piosenki w stylu retro w wykonaniu Mai Kleszcz
i Izy Kowalewskiej.

W niedzielę wszyscy interesujący się Warszawą będą mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas finału turnieju „Warszawa w rozumie”, który poprowadzi Janusz Weiss.
Dla najmłodszych zaplanowano zajęcia plastyczne wokół nowej książki z ilustracjami Bohdana Butenki „Historyjki z ulicy Karowej. Warszawa po wojnie” (wyd. DSH).

Inne atrakcje to trwające przez cały weekend konkursy, zabawy, warsztaty dla dzieci, spacer po ulicy Karowej, inauguracja nowego cyklu spotkań pod nazwą „Warszawski bzik”.

 

Sobota // 20 lutego

12.00 – premiera interaktywnej mapy Archiwum Historii Mówionej

14.00-16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Na nowo. Warszawiacy 1945-55”

16.00 – Warszawski bzik – „Karowa”. Inauguracja nowego cyklu DSH

20.30-24.00 – koncerty Izy Kowalewskiej i Mai Kleszcz

 

Niedziela // 21 lutego

12.00-14.00 – spacer po ulicy Karowej, prowadzenie: Ryszard Mączewski

14.00-16.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci wokół nowej książki Bohdana Butenki

15.00-18.00 – finał turnieju „Warszawa w rozumie”, prowadzenie: Janusz Weiss

 

Przez cały weekend inne atrakcje: premierowa wystawa fotograficzna, quizy wiedzy o Warszawie, Koło Fortuny, fotomat, kawa i ciastka w Karowa 20 Café.

 

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Szczegółowy program: http://dsh.waw.pl/pl/4_2748 / FB: http://on.fb.me/20DmIMA

Wstęp WOLNY

Posted by wk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *